MesajSubiect: Re: Cupa UEFA   Dum Ian 10, 2010 2:29 pm

cum asa???...doar la football toata lumea se pricepe!!!...ala e bun,al' joaca prost,x trebuia inlocuit etc!!! Laughing

carmen.
VIPVIP
avatar

MesajSubiect: Re: Cupa UEFA   Dum Ian 10, 2010 3:13 pm

nu mai ma pasioneaza sportul acesta de cand Craiova s-a calificat in finala...intr-o finala.
sau semifinala? nu mai stiu, ca au trecut atatia ani de atunci....

cand o sa inteleg ce e acela un offside, promit ca nu o sa scap nicio partida. de-a Barcelonei, evident! Laughing

carmen_elena1962 a scris:

era la inceputul anilor '80!!!...'82-'83,nu-mi amintesc exact!!!...era vb de o semifinala si daca nu ma insel era dubla cu Benfica!!!...acolo a fost 0-0 si acasa 1-1!!!..datorita golului primit pe teren propriu a picat CRAIOVA MAXIMA!!!

MesajSubiect: Re: Cupa UEFA   Mier Feb 17, 2010 3:00 pm

Managerul campioanei de la Urziceni, Meme Stoica, este la curent cu tot ce se intampla la Liverpool. Perioada neagra prin care trece echipa lui Benitez nu-i face placere lui Mihai Stoica.

Oamenii de la Urziceni sunt cu ochii pe Liverpool -nu le-a scapat nici eliminarea rusinoasa din Cupa Angliei, cu Reading. Esecurile lui Liverpool nu-i bucura insa pe campionii de la Urziceni - Meme Stoica stie ca o echipa mare se poate schimba in bine intr-o luna.
"Nu are nici o relevanta ca au luat bataie in Cupa. Mai este mult timp pana la meciul cu noi si poate isi revin. Sunt atent la tot ce se intampla acolo, nu-mi scapa nimic. Am vazut ca l-au luat si pe Maxi Rodriguez.", a spus Meme Stoica pentru www.sport.ro

Liverpool 1-0 Unirea!

Unirea Urziceni a supravietuit 81 de minute pe Anfield. Putea fi a doua echipa din Romania care scapa fara gol pe terenul lui Liverpool, dar Ngog, omul care i-a luat locul lui Torres, a marcat, iar Unirea spera sa intoarca rezultatul in retur. Jucatorii lui Ronny Levy si-au amintit de minunea Stelei cu Valencia din UEFA.
Liverpool a ramas fara gol primit acasa de la o echipa romaneasca. Meciul a fost dominat total de "cormorani", care au inceput furibund partida. Gerrard a ratat o ocazie uriasa in minutul 2, cu un sut din careu scos perfect de Arlauskis. Portarul Unirii a fost aproape perfect in acest meci.
O singura data s-au auzit cei 1000 de romani aflati in tribunele de pe Anfield, cam cate ocazii clare a avut Unirea la poarta lui Reina in prima repriza.
Liverpool a avut perioade bune de asediu la poarta lui Arlauskis, iar golul a picat in minutul 81. O diagonala trimisa de Fabio Aurelio a ajuns la Pacheco, care a recentrat in careul mic pentru Ngog. Inlocuitorul lui Torres, spaniolul fiind in continuare accidentat, a marcat unicul gol al meciului.

REACTII DUPA MECI:

BENITEZ: "UNIREA AR FACE FATA IN PREMIER LEAGUE"
Antrenorul lui Liverpool este convins ca englezii vor avea un retur greu la Bucuresti

"Stiam ca va fi un meci dificil. Unirea este o echipa foarte buna. Noi am reusit sa inscriem si cred ca acest lucru este cel mai important."

"Stiam ca ei se vor pregati in mod special pentru acest meci, si au reusit sa se apere foarte bine. In retur totul este posibil, trebuie sa ne concentram foarte bine", a declarat Benitez la Sport.ro.

MM STOICA: "MA GANDESC LA CE A FACUT STEAUA CU VALENCIA"
MM vrea sa faca a doua minune pe care fotbalul romanesc a vazut-o. S-o elimine pe Liverpool asa cum Steaua a eliminat-o pe Valencia.

"Liverpool a fost superioara, era si normal, ei erau in plina competitie, noi dupa pregatire. La modul cum s-a prezentat echipa, cred ca putem fi increzatori chiar daca Liverpool a luat o optiune serioasa de calificare. Am in memorie acel rezultat extraordinar facut de Steaua cu Valencia, cu dubla lui Andrei Cristea. Avand in vedere prestatia jucatorilor si preturile de la returul din Ghencea si numele adversarului... sper din toata inima ca stadionul sa fie plin. Gerrard e cel mai complet si cel mai valoros jucator din lume",

în semifinalele Ligii Europa
Formaţia germană Hamburger SV a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat, joi, pe teren propriu, în compania echipei engleze Fulham, în manşa întâi a semifinalelor Ligii Europa

Atletico Madrid - FC Liverpool, scor 1-0,
Echipa engleză FC Liverpool a fost învinsă, joi, în deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0), de formaţia spaniolă Atletico Madrid, în manşa întâi a semifinalelor Ligii Europa

Rezultatele inregistrate in Europa League

Iata rezultatele inregistrate, joi, in meciurile primei manse a turului trei preliminar al Europa League

Buducnost Podgorica - Brondby IF 1-2

Meciurile retur vor avea loc saptamana viitoare, pe 3 si 5 august.

MesajSubiect: Re: Cupa UEFA   Mier Aug 18, 2010 6:57 pm

Regal fotbalistic in seara zilei de maine, 19 august. Patru echipe romanesti incep lupta in Europa League iar microbistii vor avea de ales la ce meci sa se uite sau cum sa le imbine cat mai eficient.

“Maratonul” va fi deschis de duelul dintre FC Vaslui si Francezii de la Lille (ora 20:00) si va continua cu disputa Steaua - Grasshoppers (ora 20:45).

De la 21:30, Unirea Urziceni va incerca sa razbune esecul “cainilor rosii”, in deplasarea de la Hajduk Split, iar FC Timisoara se va duela cu granzii de la Mancgester City, intr-o partida ce va incepe la ora 22:00.

Televizarile meciurilor din Europa League:
* ora 20:00 FC Vaslui - Lille (Digi Sport)
* ora 20:45 Steaua - Grasshoppers Zurich (Pro TV)
* ora 21:30 Hajduk Split - Unirea Urziceni (Digi Sport Plus)
* ora 22:00 FC Timisoara - Manchester City (Digi Sport)

MesajSubiect: Re: Cupa UEFA   Joi Dec 16, 2010 4:53 pm

Am jucat ca niciodată, am pierdut ca-ntodeauna » Doamne, cît ghinion!

După un meci curajos, Steaua a ratat calificarea în primăvara Europa League în minutul 92. Roş-albaştrii au făcut un meci eroic, însă prelungirile au fost din nou fatidice.

Lăcătuş a blocat-o perfect pe Napoli vreme de mai bine de 90 de minute, apoi Cavani a lovit nemilos, ca în turul de la Bucureşti.

Locul 7 din România contra unei echipe de pe podiumul Serie A şi românii stăteau mai bine în clasamentul grupei! Steaua a mers la Napoli ca să completeze minunea europeană a unui sezon în care suferă în campionat, un obicei pe care şi l-a creat în ultimii ani. Adversari: Hamsik, Cavani, Maggio, jucători care au făcut-o pe Napoli să se bată iar cu Milan, cu Juve şi cu Inter, plus frustrarea unui club care n-a mai prins primăvara europeană de pe vremea lui Maradona.

Ratări şi ghinion
Dar Steaua a fost mai liniştită şi mai bine organizată decît s-a prezentat anul ăsta la Tîrgu Mureş ori la Bistriţa. Gazdele atacau doar cu petarde din tribune, Ricardo se împiedica incredibil în careu, bulversat cu mingea la picior. Geraldo trimitea cu capul pe poartă, însă tocmai în braţele lui De Sanctis, ca să alimenteze scenariul în care Napoli ştia că are nevoie de victorie, dar nu se putea apropia de poartă.

Timpul trecea prea greu
Cavani le-a stricat atacurile alor lui şi i-a ajutat pe Geraldo, pe Martinovici şi pe restul apărătorilor Stelei, care au fost cîte 8-9 cînd italienii prindeau mingea. Timpul se scurgea fără să strice clasamentul şi Lăcătuş putea, de pe bancă, să privească ierarhia aşa cum se uită un parior la un bilet potenţial cîştigător în ultimele minute ale celui din urmă meci.

Bară, apoi "cap" decisiv
Şansa era ba Tătăruşanu, ba Anghelov, cîte un "galben" apărea ca din pămînt şi le fura mingea "celeştilor" tocmai cînd stadionul îşi oprea respiraţia. Efortul şi mintea Stelei o ţineau pe Napoli în afara oricărei şanse importante şi în afara Europei. Deodată, s-a trezit Cavani. Întîi a lovit bara din stînga lui "Tătă" (84), iar în prelungiri a inventat un "cap" miraculos pentru 1-0 ce a scos nemeritat Steaua din Europa!

4 ani trecuseră de la precedenta calificare a Stelei în primăvara europeană, în sezonul 2006-2007, cînd roş-albaştrii au treminat pe locul 3 înntr-o grupă de Champions League alături de Real Madrid, Lyon şi Dinamo Kiev
Gardoş, accidentare gravă
În minutul 63, Gardoş a căzut la pămînt după un duel cu un adversar şi, în ciuda faptului că a dorit să se ridice şi că continue alergarea, s-a prăbuşit, ţinîndu-se de genunchi. Medicul Radu Paligora a intrat pe teren şi imediat i-a făcut semn lui Lăcătuş că Florin nu mai poate continua. Cel mai probabil, Gardoş are o accidentare gravă la genunchi, fiind suspect de ruptură de menisc sau chiar de ligamente.

Clasament Grupa K
1. Liverpool 6 2 4 0 8-3 10p
2. Napoli 6 1 4 1 8-9 7p
3. Steaua 6 1 3 2 9-11 6p
4. Utrecht 6 0 5 1 5-7 5p

Ce s-a jucat: Napoli - Utrecht 0-0, Liverpool - Steaua 4-1, Steaua - Napoli 3-3, Utrecht - Liverpool 0-0, Napoli - Liverpool 0-0, Utrecht - Steaua 1-1, Steaua - Utrecht 3-1, Liverpool - Napoli 3-1; Steaua- Liverpool 1-1, Utrecht - Napoli 3-3, Napoli - Steaua 1-0, Liverpool - Utrecht 0-0

MesajSubiect: Re: Cupa UEFA   Joi Dec 16, 2010 4:56 pm

Avem ghinion sau nu sîntem în stare să gestionăm finalurile de meci?

Echipele româneşti au avut parte de momente dramatice asemănătoare celui de care s-a lovit şi Steaua la Napoli.

În istoria recentă, Steaua, Dinamo sau naţională României au pierdut jocuri importante pe final de partidă, ratînd calificări în competiţiile europene sau la turnee finale.
Steaua a încasat aseară cea mai recentă înfrîngere care i-a lăsat pe ai noştri întinşi pe gazon, cu lacrimi pe faţă. În meciul tur, tot cu Napoli, roş-albaştrii au condus cu 3-0 şi au fost egalaţi în minutul 97.

Fostul jucător al Stelei acuză mentalitatea de care au dat dovadă jucătorii lui Lăcătuş: "Relaxarea din final a dovedit că nu ne vindecăm de acea mentalitate românească".

Meciuri în care românii au pierdut pe final:

Middlesbrough - Steaua 4-2 (Roş-albaştrii cîştigaseră meciul tur, 1-0, iar pe terenul englezilor conduseseră cu 2-0. Golul calificării a fost marcat în minutul 90)
Steaua - Napoli 3-3 (Elevii lui Lăcătuş au condus cu 3-0, dar napoletanii au revenit în joc şi au egalat în minutul 97)
Napoli - Steaua 1-0 (Trupa din Ghencea se putea califica şi cu un egal, dar Edison Cavani a reuşit să marcheze golul victoriei în al doilea minut al prelungirilor)
Levski - Dinamo 1-0 (Cîinii au pierdut primul meci al lor din Grupele Cupei UEFA în minutul 95)
Marseille - Dinamo 2-1 (În minutul 93, Chihaia a şutat spre poarta lui Barthez, mingea a intrat în poartă, dar arbitrul a fluierat finalul jocului şi a anulat golul)
DANEMARCA - ROMÂNIA 2-2 (Tricolorii se calificau la EURO 2004 cu o victorie, dar au fost egalaţi în minutul 95, deşi arbitrul de atunci, Urs Maier, prelungise meciul cu 4 minute)

MesajSubiect: Re: Cupa UEFA   Joi Dec 16, 2010 5:01 pm

NU DAI GOL dacă nu tragi pe poartă! Steaua este ULTIMA în grupa ei la acest capitol

[b]Steaua nu a avut probleme doar în partida de aseară de a pune în pericol poarta adversă, roş-albaştrii avînd cele mai puţine şuturi pe poartă din grupa ei.

Italienii conduc la acest capitol, urmaţi de Utrech şi de Liverpool. Atacurile Stelei în meciul de aseară au fost inexistente, singura minge periculoasă trimisă spre poarta lui De Sanctis fiind lovitura de cap a lui Geraldo. În partea a doua a meciului, roş-albaştrii nu au mai contat în atac.
Clasamentul şuturilor pe poartă în grupa K:

1. Napoli 43
2. Utrecht 30
3. Liverpool 29
4. Steaua 19

Din cele 48 de echipe din Europa League, Steaua ocupă locul 43 la capitolul şuturilor pe poartă

MesajSubiect: Re: Cupa UEFA   Joi Dec 16, 2010 5:06 pm

Gigi Becali a găsit vinovatul: "Din cauza lui Kapetanos nu ne-am calificat". Tu cine crezi că e vinovat?

Gigi Becali a spus la GSP TV că vinovatul pentru ratarea calificării este Kapetanos, iar Anghelov va părăsi echipa în această iarnă.

"Kapetanos este vinovat că am pierdut calificarea şi Anghelov va pleca în această iarnă. El îşi va primi toţi banii şi pentru că el a spus că nu se recunoaşte în jocul Stelei. Nu o să îl dau la o contracandidată, prefer să plece în altă ţară.

Dacă eram la meci poate era altă atitudine a băieţilor. Cînd văd meciurile de la Middlesbrough sau cele cu Napoli nu înţeleg absolut nimic"

ps. Eu cred ca mentalitatea sufera la romani !!!