Photobucket
Translate this Page

FORUM click aici Cuvantul "DRAGOSTE"!!!
PRIETENIE
BUN VENIT PE FORUMUL " PRIETENIE " !!! NE FACE PLACERE PREZENTA TA !!!
PRIETENIE

CalendarCautareAcasaPORTALFAQBlogGrupuriMembriInregistrareConectareGalerie
IMPORTANT
Acest site este optimizat pentru:

Mozilla F.
Photobucket G. Chrome Photobucket
CARICATURI
caricaturi,caricatura zilei
VIZITATI
FORUM vizitati NOUTATI FORUM vezi filmul " Carari Intortocheate "
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Ultimele subiecte
» Ziua ta de nastere
Mier Apr 03, 2013 8:26 pm Scris de kamil8

» Dragoste sau Gelozie ???
Lun Feb 18, 2013 12:51 am Scris de iulisa

» Mi-as dori...
Dum Dec 02, 2012 9:48 pm Scris de kamil8

» Ce ai face daca...?
Mier Noi 21, 2012 9:17 pm Scris de kamil8

» FERICIREA
Mier Noi 21, 2012 6:40 pm Scris de Tarota

» Curaj!!! ... si fara inhibitii...
Mier Aug 15, 2012 7:34 am Scris de Tarota

» Loc de LAUDA !!!
Mier Aug 08, 2012 3:44 pm Scris de Tarota

» SFINTELE PASTI
Dum Apr 15, 2012 9:25 am Scris de Tarota

» Cum slabim in mod sanatos??
Mier Apr 11, 2012 1:19 pm Scris de doridor_ro

» CAFEAUA-bautura sau drog???
Mier Apr 11, 2012 1:11 pm Scris de doridor_ro

NOUTATI
MENIU
CINEMA
SONDAJ
V-a placut forumul Prietenie?

View Results
De STIUT
Top greseli pe care le fac femeile in pat
 Emoticoane si imagini grafice

Cele mai ciudate legi legate de sex din lume

Arta impacarii – Dragoste & Sex

15 motive sa-ti inseli partenerul sau partenera

5 tipuri de barbati cu care TREBUIE sa faci sex

5 semne ca va potriviti la pat
CONTOR

Distribuiţi | 

Cuvantul "DRAGOSTE"!!!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 8 ... 16  Urmatorul
AutorMesaj
Admin
Admin

Reputatie : 1
Data de inscriere : 28/12/2009
Varsta : 48
Localizare : Tarnaveni

MesajSubiect: Cuvantul "DRAGOSTE"!!!   Dum Ian 03, 2010 2:30 pm

Se mai poate vorbi in ziua de azi despre dragoste...mai exista dragostea din odinioara???

cu respect [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
http://tarnaveni.forummagic.net
SPECTRU
master aspirant
master aspirant

Reputatie : 14
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 53
Localizare : Iasi

MesajSubiect: Re: Cuvantul "DRAGOSTE"!!!   Dum Ian 03, 2010 2:34 pm

Am mari suspiciuni....suntem in secolul vitezei si al dependentei de bani
Sus In jos
Admin
Admin

Reputatie : 1
Data de inscriere : 28/12/2009
Localizare : Tarnaveni

MesajSubiect: Re: Cuvantul "DRAGOSTE"!!!   Dum Ian 03, 2010 2:48 pm

SPECTRU a scris:
Am mari suspiciuni....suntem in secolul vitezei si al dependentei de bani

inseamna ca exista "inca" dragostea!!!... pt bani!!!???...sau ma insel????

cu respect [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
http://tarnaveni.forummagic.net
only61
moderator

Reputatie : 68
Data de inscriere : 01/01/2010

MesajSubiect: Re: Cuvantul "DRAGOSTE"!!!   Dum Ian 03, 2010 10:05 pm

❤ cu siguranta,exista dragoste....si am vazut multe cupluri tinere,indragostite....nu mai sunt foarte romantici,multi dintre tineri,dar de iubit se iubesc....
Sus In jos
Oraviteana
VIPVIP

Reputatie : 9
Data de inscriere : 31/12/2009
Varsta : 62
Localizare : Timisoara

MesajSubiect: Re: Cuvantul "DRAGOSTE"!!!   Dum Ian 03, 2010 11:56 pm

parerea mea ca exista dragoste inca, chiar daca are alta forma, in fond si noi am fost diferiti de bunicii nostri, mi-amintesc cum comentau ei despre noi, cam tot cum comentam noi despre generatiile de acum, si asta pt.ca lumea e in transformare, dar fiecare generatie e cu impresia ca vremea ei a fost cea mai faina, cel putin eu asa cred...
Sus In jos
Tarota
VIPVIP

Reputatie : 36
Varsta : 51
Localizare : NEAMT

MesajSubiect: Re: Cuvantul "DRAGOSTE"!!!   Lun Ian 04, 2010 12:27 am

eu am vazut un tanar indragostit in iarna asta , era atata fericire pe chipul lui ca il invidiam dar mi-am amintit de iernile cand si eu iubeam si poate ma invidia si pe mine careva asa ca ... m-am abtinut sa-l strang de gat affraid
Sus In jos
Oraviteana
VIPVIP

MesajSubiect: Re: Cuvantul "DRAGOSTE"!!!   Lun Ian 04, 2010 1:22 am

da, cred ca si eu as fi simtit la fel...da ideea e ca la toti ne vine randul...asa ca...asta-i viata,trece si gata Mad
Sus In jos
Tarota
VIPVIP

MesajSubiect: Re: Cuvantul "DRAGOSTE"!!!   Lun Ian 04, 2010 1:32 am

ca sa vezi ca nu sunt singura de pe aici ... Wink ce-i cu mataluta asa departe de ... spital ? pig ti-a venit cheful de ... dragoste ? king am sa vorbesc cu asistenta maine sa ne dea un regim special la amandoua , dar ... separat pig
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Cuvantul "DRAGOSTE"!!!   Lun Ian 04, 2010 2:19 am

hai ca va dau eu acum...ca sa nu mai plecati de aici, atentie mare la modul de administrare...

a nu se uita niciodata reteta

10 grame sarutari
10 grame imbratisari
10 grame de iubire
0 gram de despartire

cyclops cyclops cyclops cyclops

atentie, TREBUIE sa creeze dependenta.....
Sus In jos
SPECTRU
master aspirant
master aspirant

Reputatie : 14
Varsta : 53
Localizare : Iasi

MesajSubiect: Re: Cuvantul "DRAGOSTE"!!!   Lun Ian 04, 2010 11:44 am

Dependentele aduc mari ....belele...stiati?[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Oraviteana
VIPVIP

MesajSubiect: Re: Cuvantul "DRAGOSTE"!!!   Lun Ian 04, 2010 3:37 pm

daaaa.feriti-va ca de foc de dependente, eu am scapat de 2 da m-au costat amandoua depresii cumplite...asta de dragoste e cred una din cele mai rele, dragoste , dar nu dependenta... Evil or Very Mad
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Cuvantul "DRAGOSTE"!!!   Lun Ian 04, 2010 6:52 pm

Admin a scris:
Se mai poate vorbi in ziua de azi despre dragoste...mai exista dragostea din odinioara???

Stiu asa, ca dragostea vine cand vrea ea, e doar o chestiune de noroc, sau de destin sa-i spunem....dar cica norocul ti-l mai faci si cu mana ta...ca Dumnezeu iti da, sau iti scoate in cale dar pasul urmator nu poate sa il faca Dumnezeu pentru tine...totusi implinirea ei depinde in cea mai mare masura de celalalt.

Din zi in zi senzatia mea e ca se pune din ce in ce mai putin accent pe dragoste, atitudinea unor persoane este din ce in ce mai pragmatica. Ai dreptul sa alegi ce vrei, e adevarat...., nu mai e ca pe vremea bunicii, cand familia iti gasea"ursitul". Azi aceasta dragoste e privita mai ceva ca o chestiune de marcheting..
"ma unesc cu ea daca are un job bun",
"o iau de nevasta ca are o buna pozitie sociala, e tasu politician sau mai stiu eu ce"...trist dar cat se poate de adevarat.... sau azi dragostea e privita prin prisma studiilor pe care le are el sau ea....daca are o casa sau nu..... daca are datorii sau nu....daca are obligatii (copii, parinti) sau nu.....

Azi dragostea nu mai conteaza ca sentiment, pur si simplu, ea se achizitioneaza ca la piata. Nimeni nu mai pune pret pe o floare, pe zambet, pe gesturi si vorbe ce trebuiesc spuse la un moment dat. Poate ca soarele din portofel are asa de mare importanta
Trist dar adevarat... Question Question
Sus In jos
carmen.
VIPVIP

Reputatie : 35

MesajSubiect: Re: Cuvantul "DRAGOSTE"!!!   Vin Ian 08, 2010 8:40 pm

astazi conteaza mai mult ce ti s-a intamplat, decat ceea ce ti se poate intampla....
e autoaparare. ne aparam de oricine, si, in primul rand, de noi. ne este si le e frica de ceea ce simtim. daca mai simtim. si atunci cand simtim, o rupem la sanatoasa, fara sa tinem cont ca ranim si pe celalalt, dar mai ales, ne ranim pe noi.
da...si punem in carca vremurilor si a greutatilor, lasitatea.
da...si plangem pe la colturi si ne plangem pe umarul oricui ne iese in cale, nefericirea.
da...si ne intrebam, ori de cate ori avem ocazia, cu ce am gresit.
da...si suntem, oarecum, invidiosi, ca altii au. si noi nu.
da, dar nu avem, nu mai avem curajul sau nebunia tineretii...de a te arunca cu capul inainte. de a-ti asuma orice risc, avand credinta ca totul are o rezolvare si o finalitate, atata timp cand ai pe cineva langa tine. caci am ajuns sa ne fie frica de a mai avea pe cineva, langa noi.

in cei 22 de ani ai casniciei mele nu am cunoscut fericire mai mare si mai intensa si mai infinita si mai deplina si mai adevarata si mai( am nevoie de un dictionar) decat atunci cand inca eram si ne simteam, amandoi, copii.
am crescut, ne-am maturizat...si s-a dus totul.

problema e, cred eu, ca nu mai stim, sau am uitat sa ne bucuram de orice fleac.
am imbatranit prea repede. si nu ne-au imbatranit grijile.
doar noi, ca niste specii superioare, ce ne consideram...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Cuvantul "DRAGOSTE"!!!   Sam Ian 09, 2010 11:02 am

iote ca aici iti dau dreptate, da, oamenii au uitat sa se bucure de orice fleac, de orice lucru marunt...perntru ca din chestii de nimic vine frumusetea vietii....oamenii acum aspira la ceva mare, mult si des....si nu ma gandesc neaparat la sex....ci la toate lucrurile indestulatoare, nu mai vrea nimeni s-o ia de la lingura, sa simta cum creste inima in el...ca altadata...
Sus In jos
Tarota
VIPVIP

MesajSubiect: Re: Cuvantul "DRAGOSTE"!!!   Sam Ian 09, 2010 2:15 pm

si totusi se intampla sa mai simti din cand in cand un fior... nu apuca sa se cristalizeze prea bine si sa se transforme in ... dragoste fiindca doamna ratiune vegheaza asupra ta si iti dicteaza sa inabusi primele simtome ca nu vei avea motive de bucurie daca le dai curs, asa ca ... ratiunea are prioritate si continui fie sa fii singura , fie sa fii langa cineva pentru care sa nu simti nici macar ... prietenie affraid
Sus In jos
carmen.
VIPVIP

Reputatie : 35

MesajSubiect: Re: Cuvantul "DRAGOSTE"!!!   Sam Ian 09, 2010 5:56 pm

pentru ca ai pomenit si de ratiune si de fiorii dragostei, va intreb si pe voi? ce preferati? ratiunea?
pasiunea?
ratiune versus pasiune....

p.s.
acest subiect a fost( si ar mai fi fost) dezbatut intr-unul din cluburile de pe neo- clubul Mariei, deci nu-mi apartine mie ideea, dar as vrea sa aud si parerile voastre.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Cuvantul "DRAGOSTE"!!!   Sam Ian 09, 2010 9:17 pm

O pasiune n-are nevoie de motivări. Ea nu cere neapărat să fie înţeleasă şi explicabilă. Dimpotrivă, începe acolo unde nu mai e nimic de explicat, sfârşind abia când simte din nou nevoia de lămuriri." (O. Paler)
Sus In jos
Tarota
VIPVIP

MesajSubiect: Re: Cuvantul "DRAGOSTE"!!!   Dum Ian 24, 2010 1:15 pm

in viata m-am ghidat dupa ... ratiune si am ramas cu ... ratiunea cherry , daca nu exista pasiune cei doi oameni vor convietui linistiti si fara probleme pana cand apare o pasiune pentru unul din cei doi si atunci despartirea este inevitabila king
Sus In jos
Oraviteana
VIPVIP

MesajSubiect: Re: Cuvantul "DRAGOSTE"!!!   Dum Ian 24, 2010 11:15 pm

ma gandesc ca e bine sa fie amandoua, da nu cred sa fie compatibile, ratiunea cu pasiunea Laughing
Sus In jos
andrasboy
VIPVIP

Reputatie : 24
Data de inscriere : 29/12/2009
Localizare : tarnaveni

MesajSubiect: Cat tzine dragostea???   Dum Ian 31, 2010 7:07 pm

Ai intalnit dragostea adevarata...te-ai intrebat cat v-a dura???

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ... hei hei

Opriti planeta !...vreau sa cobor !!!
Sus In jos
irinicol
VIPVIP

Reputatie : 42
Varsta : 50

MesajSubiect: Re: Cuvantul "DRAGOSTE"!!!   Dum Ian 31, 2010 8:41 pm

nu vreau sa ma...intreb...o..traiesc...si gata..... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
irinicol
VIPVIP

Reputatie : 42
Varsta : 50

MesajSubiect: Re: Cuvantul "DRAGOSTE"!!!   Dum Ian 31, 2010 8:42 pm

nu vreau sa ma...intreb...o..traiesc...si gata..... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
only61
moderator

Reputatie : 68

MesajSubiect: Re: Cuvantul "DRAGOSTE"!!!   Dum Ian 31, 2010 8:53 pm

Question pale din pacate,nu prea tine....eu cel putin nu cred ca tine mai mult de 2-3 ani in cel mai fericit caz....apoi,intervine altceva.....obisnuinta,lupta pentru aceleasi obiective,o prietenie calda si profunda.....oricum,altceva,cred eu....
Sus In jos
doridor_ro
VIPVIP

Reputatie : 27
Localizare : Italia

MesajSubiect: Re: Cuvantul "DRAGOSTE"!!!   Dum Ian 31, 2010 10:27 pm

Iubirea e un cuvant prea slab. Nu e de ajuns pentru a defini un sentiment acaparator care conduce destinele unei lumi intregi. E numai o particica, un strop dintr-un rau, o frunza de pe un copac. Chiar daca ar fii numai o particica, un strop dintr-un rau, o frunza de pe un copac, acea particica sau strop pot fii considerate ca o veriga dintr-un lant, sa-l numesc " lantul iubirii" iar daca o veriga dintr-un lant lipsete, lantul nu poate fii considerat intreg. Iubirea e cuvantul care inglobeaza cele patru "minuni" ale lumii: dragostea, erosul, prietenia si mila (iubirea crestina). Toate se perinda de-a lungul vietii unui om, intr-o ordine aleatorie. E imposibil ca sa fi existat vreo fiinta umana care sa nu simta cel putin una dintre aceste minuni. Daca la un moment dat in sufletul tau aceste patru minuni se intalnesc atunci te vei putea considera fericita in adevaratul sens al cuvantului. La inceput au fost Adam si Eva, produs al divinitatii care a raspandit forma iubirii crestine dar si a dragostei create prin pereche. Erosul a aparut pe parcurs, o placere diabolica, in viziunea unora, o alta latura a iubirii, una carnala. Odata cu inmultirea omenirii, dorinta de comunicare a nascut prietenia, una dintre cele mai durabile si puternice forme ale iubirii. Insa cea dominanta este dragostea, ea face si desface destine, aduce impliniri si deznadejde, divin si profan in suflete. Dragostea nu este un lac in care celalalt se poate oglindi totdeauna. Ea are fluxul si refluxul sau. Naufragii, cetati scufundate, caracatite, furtuni, cufere cu aur si cu perle. Insa perlele zac in adancuri. Se zice ca fiecare isi are perechea sa. Intre barbat si femeie exista o prapastie. Iubirile sincere pot fi cele care redau respectul, intelegerea intre doi oameni de sexe opuse. Barbatul si femeia se intalnesc undeva la mijlocul puntii ce leaga cele doua margini ale prapastiei. Nu e nevoie decat de o mica ezitare sau greseala pentru a te prabusi in drumul tau spre jumatatea ta. Doar cei sortiti unul altuia, se vor intalni pe punte, contopindu-se intr-un tot unitar. Dragostea este un prilej aproape unic de-a ne cunoaste. Una dintre situatiile limita generatoare de neimaginate si numeroase revelatii. Nimeni nu poate spune ca se cunoaste pe sine cu-adevarat inainte de-a fi fost indragostit, de-a fi iubit... Dragostea este proba de foc a unui caracter. Dar pentru cei incapabili sa primeasca botezul focului dragostea poate fi doar o incercare carnala, erotica. Prin esenta omul este un exemplar unic, irepetabil, singular. Se naste si moare singur... Incepe si sfarseste de unul singur dar vrea sa traiasca, sa parcurga spatiul dintre cei doi poli ai existentei sale in doi! Barbatul si femeia se cauta in acest mare valmasag care este viata omeneasca! Un barbat dintre milioanele de barbati doreste pe o singura femeie, din milioanele de femei. Unul singur si una singura! Pentru a vedea ca faptul ca sistemul tau de valori s-a prabusit, legile pe care tu le considerai sigure si valabile la nesfarsit nu este o asa de mare nenorocire, iti voi reda mai jos un citat care dupa parerea mea este pur si simplu fantastic. "Cautarea reciproca, inconstienta si irezistibila, e insusi rostul vietii omului. Pentru a inlesni cautarea aceasta se fac, se refac si se desfac toate legile si conventiile morale si sociale, tot ceea ce se numeste emfatic progresul omenirii. Instinctul iubirii e reminiscenta originii divine." (Liviu Rebreanu) Aici nu ai cum sa-l contrazici pe Rebreanu, chiar daca in trecut ai fii facut-o fara sa stai prea mult pe ganduri, dar viata printre multe alte iti ofera si o acumulare de experiente si odata cu trecerea timpului iti dai seama ca de fapt pana intr-un anumit moment nu ai stiut cu adevarat ce inseamna viata. Asta nu inseamna dupa parerea mea ca la sfarsirul zilelor vom stii cu adevarat, ceea ce inseamna viata, probabil ca dupa aceea, dupa sfrsitul zilelor "cineva" ne va mai lamurii in aceasta privinta. Prin iubire numai se poate uni sufletul femeii pentru a redeveni parte din lumea spirituala. Iubirea e rodul divin al sufletului omenesc. Dumnezeu sub chipul iubirii traieste in om, chiar daca aceasta iubire se manifesta in cele patru forme: dragostea dintre un barbat si o femeie; erosul dragostea carnala; prietenia legatura dintre oameni atat de necesara vietii de zi cu zi; mila iubirea aproapelui, sentimentul crestin. Iubirea ramane sentimentul suprem care guverneaza vietile, destinele omenirii, transforma sufletele si incalzeste inimile, indiferent sub ce forma s-ar manifesta, asa ca lasa-ti si tu sufletul sa fie incalzit. Daca vreodata unii iti va reprosa alegerea facuta, nu te supara,ci pune-le urmatoarele intrebari: Vi s-a intamplat vreodata sa priviti in ochii unui suflet necunoscut si sa simtiti fiorul, acea senzatie ca el este alesul (sau ea)? Sa vi se dezvaluie dintr-odata frumusetea interioara a unui spirit necunoscut, iar inima voastra sa nasca senzatia ca a intalnit jumatatea mult cautata? Ratiunea sa vi se intunece, baierele inimii sa se rupa, privirile sa invaluie doar acel chip, iar in adancuri sa va umpleti de acea calda misterioasa senzatie, DRAGOSTEA ? Daca nu-ti vor raspunde la aceste intrebari, sau vor incepe sa bata campii cu tot felul de bazaconii, nu-i baga in seama, fii sigura ca au trait degeaba. In ceea ce priveste intalnirile intre doi oameni, societatea a impus deja anumite reguli de comportament, acel "ce trebuie sa faci si ce nu". Arareori se da frau liber sentimentelor, se lasa deoparte mandria si tiparele. "Oare ce trebuie sa fac? Oare ce trebuie sa spun? Sa vorbesc eu mai mult? Sa fac eu primul pas? E bine daca rad? Cum sa ma-mbrac? Cat de deschis(a) sa fiu?" Toate acestea sunt intrebari care ne macina, ne framanta si ne confera un stres aparte care in prezenta partenerului se poate transforma in timiditate, nervozitate sau inhibare. Si riscam sa parem altfel decat suntem in realitate, nu te mai lua dupa reguli aiurea, reguli care au fost facute de oameni care atunci cand le-au facut, nu stiau ca nu sunt deloc valabile pentru orice moment al vietii si ca nici o lege nu este valabila in afara de legea inimii.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Cuvantul "DRAGOSTE"!!!   Lun Feb 01, 2010 12:56 pm

am citit tot...si daca nu m-am plictisit e de bine...m-a acaparat aceasta postare
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cuvantul "DRAGOSTE"!!!   

Sus In jos

Cuvantul "DRAGOSTE"!!!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 16Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 8 ... 16  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
PRIETENIE  :: 
0AMENII si VIATA
-
Mergi direct la: