Photobucket
Translate this Page

FORUM click aici Gelozie sau Prostie??? - Pagina 2
PRIETENIE
BUN VENIT PE FORUMUL " PRIETENIE " !!! NE FACE PLACERE PREZENTA TA !!!
PRIETENIE

CalendarCautareAcasaPORTALFAQBlogGrupuriMembriInregistrareConectareGalerie
IMPORTANT
Acest site este optimizat pentru:

Mozilla F.
Photobucket G. Chrome Photobucket
CARICATURI
caricaturi,caricatura zilei
VIZITATI
FORUM vizitati NOUTATI FORUM vezi filmul " Carari Intortocheate "
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Ultimele subiecte
» Ziua ta de nastere
Mier Apr 03, 2013 8:26 pm Scris de kamil8

» Dragoste sau Gelozie ???
Lun Feb 18, 2013 12:51 am Scris de iulisa

» Mi-as dori...
Dum Dec 02, 2012 9:48 pm Scris de kamil8

» Ce ai face daca...?
Mier Noi 21, 2012 9:17 pm Scris de kamil8

» FERICIREA
Mier Noi 21, 2012 6:40 pm Scris de Tarota

» Curaj!!! ... si fara inhibitii...
Mier Aug 15, 2012 7:34 am Scris de Tarota

» Loc de LAUDA !!!
Mier Aug 08, 2012 3:44 pm Scris de Tarota

» SFINTELE PASTI
Dum Apr 15, 2012 9:25 am Scris de Tarota

» Cum slabim in mod sanatos??
Mier Apr 11, 2012 1:19 pm Scris de doridor_ro

» CAFEAUA-bautura sau drog???
Mier Apr 11, 2012 1:11 pm Scris de doridor_ro

NOUTATI
MENIU
CINEMA
SONDAJ
V-a placut forumul Prietenie?

View Results
De STIUT
Top greseli pe care le fac femeile in pat
 Emoticoane si imagini grafice

Cele mai ciudate legi legate de sex din lume

Arta impacarii – Dragoste & Sex

15 motive sa-ti inseli partenerul sau partenera

5 tipuri de barbati cu care TREBUIE sa faci sex

5 semne ca va potriviti la pat
CONTOR

Distribuiţi | 

Gelozie sau Prostie???

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Tarota
VIPVIP

Reputatie : 36
Data de inscriere : 31/12/2009
Varsta : 51
Localizare : NEAMT

MesajSubiect: Re: Gelozie sau Prostie???   Lun Feb 01, 2010 10:51 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] si totusi sunt unii care revin la "inchisoare" ... in lipsa de altceva mai bun sau pentru ca s-au obisnuit cu cicaleala si cu "zidurile" ei
Sus In jos
irinicol
VIPVIP

Reputatie : 42
Data de inscriere : 01/01/2010
Varsta : 50

MesajSubiect: Re: Gelozie sau Prostie???   Mier Feb 10, 2010 12:21 pm

sunt...masoochiisti..tarotiico..le placeeeee [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
only61
moderator

Reputatie : 68

MesajSubiect: Re: Gelozie sau Prostie???   Mier Feb 10, 2010 8:49 pm

da,exista un fel de..."dependenta" ca cea studiata de psihanalisti intre victima si calau...
Sus In jos
Tarota
VIPVIP

MesajSubiect: Re: Gelozie sau Prostie???   Vin Feb 12, 2010 8:46 am

si cred ca sunt si tare lasi, decat sa riste sa ramana singuri mai bine cu cicaleala cunoscuta [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Admin
Admin

Reputatie : 1
Data de inscriere : 28/12/2009
Varsta : 48
Localizare : Tarnaveni

MesajSubiect: Re: Gelozie sau Prostie???   Mier Ian 12, 2011 10:52 am

Cu motiv sau fără, gelozia este ca un strop de benzină aruncat în foc. De ce să strici totul, când poţi face lucrurile să meargă bine şi foarte uşor? Câteva strategii de la cititoare ţi-ar prinde bine.

Ştim cu toţii vorba aceea mai veche: „Dacă nu eşti gelos, nu iubeşti”... Mai de actualitate însă şi mai de ajutor pentru tine ar putea fi varianta mai modernă: „Nu iubeşti cu adevărat dacă nu-ţi înfrânezi gelozia”.

Într-adevăr, este normal să te mai roadă un pic neîncrederea când îţi spune că a ieşit la bere cu băieţii de la serviciu şi... cu noua colegă.

Sau că şefa îl tot invită în oraş. Pentru binele relaţiei, nu ar trebui să cazi pradă nervilor, ci să rămâi calmă şi să analizezi totul la rece.

„Da, pare uşor să dai sfaturi”, ai putea spune. Ca să te convingem, avem pentru tine poveştile a două păţite, care sperăm să te ajute.

Geloasă din naştere...

Da, acesta este cazul multora dintre noi. Ne naştem să fim bănuitoare şi să vedem în celelalte femei rivalele noastre.

Este cazul şi cititoarei noastre Maria T. Deşi soţul ei nu i-a dat niciodată motive, Maria s-a simţit mereu nesigură, ca şi cum oricine i l-ar fi putut „fura”. Primea un telefon de la o clientă: un bun motiv de ceartă!

Urmau şi întrebările, în ploaie, neiertătoare. Apoi a venit şi ziua în care soţul a spus că aşa nu mai pot continua. Ăsta a fost duşul rece.

Soluţia: nu a fost uşor de găsit. Soţul se săturase de acuze, iar gelozia ei ieşea mereu la suprafaţă, la nicio zi după cuvintele promiţătoare: „N-o să mai fiu niciodată geloasă!”. Au ajuns la un consens: de câte ori simte că o roade gelozia, îi spune sincer ce simte şi discută despre asta.

Au făcut noi reguli, ca ea să poată ieşi măcar o dată pe săptămână cu prietenele. Aşa are mintea ocupată cu altele şi mai puţin cu ipoteze de genul „Acum unde e? Cu cine? Ce face?”... Din când în când, vine şi ea la întâlnirile „cu băieţii”.

Cei doi şi-au creat un mic cod, pe care îl folosesc când sunt într-un cerc de prieteni: dacă el îi strânge mâna într-un anumit fel, Maria poate fi sigură că e „cea mai cea”.

Concluzia: gelozia nativă nu se poate „trata” decât în doi. De una singură, nu faci decât să te chinuieşti, să inventezi tot felul de scenarii.

Geloasă... cu motiv

Spre deosebire de Maria, Tatiana D. a fost sigură mereu că soţul ei nu ar înşela-o cu altcineva, chiar dacă înainte de căsătorie fusese un cuceritor. Iar zâmbetul cu care-o fermecase nu‑i dispăruse nici după cei 14 ani de căsnicie.

Tatiana era atât de sigură pe ea, pe el, pe ei doi... De aceea, i-a fost greu să dea frâu liber geloziei când a răspuns la telefonul lui, iar femeia de la celălalt capăt al firului a început să se bâlbâie. „Nu e deocamdată, dar îi spun să vă sune, doamna...” „Aaa, nu contează, lăsaţi că revin eu”...

După ce l-a surprins răspunzând la un mesaj, târziu într-o seară, a început să simtă colţii geloziei. Nu era pregătită în niciun fel, aşa că n-a ştiut cum să reacţioneze.

Soluţia: a găsit-o la cea mai bună prietenă. Sau mai degrabă alinarea. I s-a confesat, a plâns puţin, şi-a şters lacrimile şi a mers hotărâtă acasă, ca să aibă o discuţie.

Nu a ţipat, nu i-a făcut vreo scenă şi foarte calmă l-a întrebat dacă bănuielile ei sunt adevărate. Erau! „Dar asta pentru că...”

Au urmat reproşurile lui: lipsa ei de implicare, de tandreţe... Nu puteau lipsi nici acuzele ei. A venit apoi şi împăcarea, cu promisiuni.

Concluzia: şi când ai un motiv serios, nu rezolvi nimic cu bărbaţii dacă nu le vorbeşti pe limba lor - calm, neprecipitat şi fără să te plângi.

Şi mai ales nu le vorbi de rău pe rivale. Deja eşti avantajată dacă te arăţi mai calculată.

Sugestie:

Nu te lăsa pradă primului impuls când eşti geloasă. Analizează totul la rece şi vezi întâi dacă ai motive.

cu respect [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
http://tarnaveni.forummagic.net
vis_trecator
senior
senior

Reputatie : 7
Data de inscriere : 15/07/2010
Varsta : 45

MesajSubiect: Re: Gelozie sau Prostie???   Joi Ian 13, 2011 11:48 pm

Ce parere aveti de "nu vreau sa te pierd ca sa nu cad de fraier in fata celorlalti"? Cum puteti cataloga situatia de a fi urmarit/a si banuit/a chiar si cand duci gunoiul?sa fii controlat/a si in sacul menajer...sa ti se rastalmaceasca fiecare gest sau fiecare cuvant...sa fii acuzat/a la fiecare fraza ca "sigur" ai pe altul/alta...
Se poate numi gelozie,prostie sau nebunie?boala curata...
Sus In jos
mielusica
VIPVIP

Reputatie : 25
Data de inscriere : 31/01/2010
Varsta : 58
Localizare : Spania

MesajSubiect: Re: Gelozie sau Prostie???   Vin Ian 14, 2011 3:54 pm

....caz patologic....
Sus In jos
vis_trecator
senior
senior

MesajSubiect: Re: Gelozie sau Prostie???   Lun Ian 17, 2011 2:16 pm

Se poate trai in asemenea conditii?
Sus In jos
mielusica
VIPVIP

MesajSubiect: Re: Gelozie sau Prostie???   Lun Ian 17, 2011 3:16 pm

Nu,viata nu e usoara nici pentru cel/cea gelos/oasa si nici pentru p'artener/a...
E de preferat tratarea persoanei suferinde....inca de la primele semnale ...ca de aici pana la crima...nu e cale lunga....(vorbind de cazurile grave ).
Sus In jos
vis_trecator
senior
senior

MesajSubiect: Re: Gelozie sau Prostie???   Lun Ian 17, 2011 3:21 pm

mielusica a scris:
Nu,viata nu e usoara nici pentru cel/cea gelos/oasa si nici pentru p'artener/a...
E de preferat tratarea persoanei suferinde....inca de la primele semnale ...ca de aici pana la crima...nu e cale lunga....(vorbind de cazurile grave ).

Acum e la stadiul de amenintare...deci,departe nu e de fapta
Sus In jos
only61
moderator

MesajSubiect: Re: Gelozie sau Prostie???   Lun Ian 17, 2011 6:57 pm

da...este o linie foarte fragila de desparte un astfel om,aparent normal de o fiara care ucide!...nu e de gluma si asta nu-i viata!...este vorba despre o boala,dar din pacate,ca orice bolnav de genul asta,nici nu va recunoaste ca are o problema deci nu poate face tratament....singura solutie e sa fugim cat mai departe de asa o bestie!...avem o viata si nu suntem datoare nimanui cu ea!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sus In jos
only61
moderator

MesajSubiect: Re: Gelozie sau Prostie???   Lun Ian 17, 2011 6:59 pm

Mad **fragila ce desparte, nu "de desparte" nervos

Sus In jos
mielusica
VIPVIP

MesajSubiect: Re: Gelozie sau Prostie???   Lun Ian 17, 2011 8:27 pm

Vis imi pare rau ca ai parte de asemenea personaj pe langa tine...incearca sa scapi de el,insa cu foarte multa atentie....ca poate sa fie periculos la un moment dat...acum tu stii mai bine,cat de grava e situatia....
Sus In jos
vis_trecator
senior
senior

MesajSubiect: Re: Gelozie sau Prostie???   Lun Ian 17, 2011 8:35 pm

Ma doare ca exista posibilitatea sa-si reverse furia si asupra fetitei.
Sus In jos
only61
moderator

MesajSubiect: Re: Gelozie sau Prostie???   Mar Ian 18, 2011 8:15 pm

Nu ii va face rau fetei,pt ca a zis ca ii pasa de gura lumii,iar sa ii faca ceva fetei l-ar pune intr-o postura proasta si fata fiind mare,ii e teama ca il va spune celorlalti...incearca sa te intimideze si sa te domine psihic...contracareaza si va fi shocat,dand inapoi...ii spui ca-ti scoti hartie de la medico-legal daca indrazneste sa dea in tine si ca astfel va pierde tot.

Sus In jos
vis_trecator
senior
senior

MesajSubiect: Re: Gelozie sau Prostie???   Mier Ian 19, 2011 7:31 pm

Acum e la distanta,dar nu se stie cand se va intoarce si cum va reactiona.Macar pentru moment e liniste.Mai streseaza doar cu amenintarile prin telefon.
Bunul Dumnezeu va avea grija de fiecare!
Sus In jos
Tarota
VIPVIP

MesajSubiect: Re: Gelozie sau Prostie???   Mier Ian 19, 2011 8:07 pm

clown imi pare tare rau visule ca treci prin asa un cosmar , daca ai fi pe picioarele tale din punct de vedere material sau financiar cred ca ti-ar fi mult mai usor... Suspect

Sus In jos
doridor_ro
VIPVIP

Reputatie : 27
Localizare : Italia

MesajSubiect: Re: Gelozie sau Prostie???   Mier Ian 19, 2011 9:56 pm

Vis drag mai copila..ai o viata ..de cosmar,..imi pare rau..ca traoesti cu frica mereu..!Sigur daca ai fi indepedenta finaciar,alta ar fi viata ta! Suspect
Sus In jos
only61
moderator

MesajSubiect: Re: Gelozie sau Prostie???   Mier Ian 19, 2011 9:57 pm

da,dar poate ca va avea noroc sa gaseasca ceva cu care sa supravietuiasca....important este sa nu te mai lasi intimidata psihic...el vede ca-i merge si a gasit punctul slab...sigur vei gasi ceva sa muncesti,bunurile se impart la 2, iar el va trebui sa-i plateasca pensie alimentara fetei...o singura viata avem,e pacat sa n-o traim liber,frumos,in liniste si dragoste..

Sus In jos
vis_trecator
senior
senior

MesajSubiect: Re: Gelozie sau Prostie???   Mier Ian 19, 2011 10:28 pm

Va multumesc tuturor pentru sprijin!Valoreaza mai mult decat va imaginati!
Sincera sa fiu,am crezut ca voi avea puterea de a schimba caracterul unui om si tot am asteptat aceasta schimbare...m-am umilit prea mult insa incercand ca totul sa fie bine.Am ajuns ca datorita acestor lucruri sa pierd increderea persoanelor dragi,creionandu-mi astfel in fata lor o imagine de om slab,ce nu e in stare de nimic.Am lasat deoparte dorintele si sufletul meu,am pus pe primul plan multumirea celorlalti si am ajuns sa ma simt singura in mijlocul intregii lumi...
Imi cer iertare ca v-am stresat cu tristetea mea!Sunt constienta ca fiecare are suferintele sale in suflet si nu mai e nevoie sa le auda si pe ale mele!
Sus In jos
Tarota
VIPVIP

MesajSubiect: Re: Gelozie sau Prostie???   Joi Ian 20, 2011 11:54 am

Suspect stai linistita visule ... mie si acum imi reproseaza fii-mea ca sunt o lasa, dar am reusit sa-mi iau un apartament cu un credit ipotecar, am un serviciu si nu ma mai intereseaza restul, nici casa unde am muncit ani de zile, nici pamantul, nimic, vreau sa fiu sanatoasa , sa am un loc de munca care sa-mi permita sa platesc ratele si facturile si sa supravietuiesc , nu se merita lupta , cel putin eu asa cred, daca pot ocoli un conflict o voi face chiar daca ies in pierdere, lupta in sine lasa urmari mai mari decat pierderile materiale sau financiare.
Visule gandeste-te ca in primul rand conteaza cum te simti tu in propria-ti piele , nu cum te privesc altii, niciodata nu vei multumi pe cei din jur nici cu atitudinea ta, nici cu felul in care vorbesti ... va exista mereu cineva care te va analiza si comenta asa ca ... mai bine nu lua in seama nimic, canalizeaza-ti fortele fie pentru a consolida - daca mai e ce- casnicia, fie pentru a gasi un mijloc de supravietuire , iti tin pumnii in ambele ipostaza , din proprie experienta stiu ca nici un barbat nu e perfect iar sansele sa gasesti unul mai bun decat cel pe care vrei sa-l parasesti sunt foarte mici. Incearca sa vezi si calitatile lui, sigur are cateva, altfel nu ai fi stat cu el pana acum ... Evil or Very Mad
Si inca ceva, fa-i tu scene de gelozie si inca ... justificate sa vezi cum va reactiona cherry , daca gelozia e singura lui meteahna s-ar putea sa-i dai de capat devenind mai posesiva, cel putin la nivel declarativ... Mad

Sus In jos
vis_trecator
senior
senior

MesajSubiect: Re: Gelozie sau Prostie???   Joi Ian 20, 2011 4:34 pm

Niciodata nu m-am gandit sa ma despart cu scopul de a gasi pe altul mai bun!Scene de gelozie? nu merita efortul!Si eu stiu cel mai bine de ce zic asta.
Sus In jos
only61
moderator

MesajSubiect: Re: Gelozie sau Prostie???   Vin Ian 21, 2011 3:23 pm

vis_trecator a scris:
Va multumesc tuturor pentru sprijin!Valoreaza mai mult decat va imaginati!
Sincera sa fiu,am crezut ca voi avea puterea de a schimba caracterul unui om si tot am asteptat aceasta schimbare...m-am umilit prea mult insa incercand ca totul sa fie bine.Am ajuns ca datorita acestor lucruri sa pierd increderea persoanelor dragi,creionandu-mi astfel in fata lor o imagine de om slab,ce nu e in stare de nimic.Am lasat deoparte dorintele si sufletul meu,am pus pe primul plan multumirea celorlalti si am ajuns sa ma simt singura in mijlocul intregii lumi...
Imi cer iertare ca v-am stresat cu tristetea mea!Sunt constienta ca fiecare are suferintele sale in suflet si nu mai e nevoie sa le auda si pe ale mele!

Draga vis,nu ne-ai stresat deloc! Daca experienta noastra de viata ar putea sa-ti foloseasca, ne-am bucura.Tarota iti da sfaturi prin prisma casniciei ei...poate ca nu stie ce inseamna teroarea psihica pe care o poate induce un astfel de personaj! Eu as prefera de o mie de ori mai mult sa am un sot fustangiu,decat unul terorist,care sa-mi faca psihicul terci,sa ma simt ca un animal prins in cursa...dar din experienta mea,decat ambele variante,mai bine singura...se poate trai super si fara o belea pe cap.

Sus In jos
SPECTRU
master aspirant
master aspirant

Reputatie : 14
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 53
Localizare : Iasi

MesajSubiect: Re: Gelozie sau Prostie???   Vin Ian 21, 2011 9:24 pm

vis_trecator a scris:

Vis, draga mea, aduna-ti puterile si te elibereaza Question e un caz patologic din nefericire vindecare nu are, se va degrada tot mai mult si iti va face viata iad...am cunoscut multe cazuri de genul acesta, chiar si prietena mea de suflet are un sot extrem de gelos, nu stiu cat o sa o mai tina nervii
Sus In jos
vis_trecator
senior
senior

MesajSubiect: Re: Gelozie sau Prostie???   Vin Ian 21, 2011 10:48 pm

SPECTRU a scris:
vis_trecator a scris:

Vis, draga mea, aduna-ti puterile si te elibereaza Question e un caz patologic din nefericire vindecare nu are, se va degrada tot mai mult si iti va face viata iad...am cunoscut multe cazuri de genul acesta, chiar si prietena mea de suflet are un sot extrem de gelos, nu stiu cat o sa o mai tina nervii

Voi incerca sa gasesc calea cea mai buna astfel incat sa avem linistea necesara!Multumesc mult pentru sfat! Suspect
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Gelozie sau Prostie???   

Sus In jos

Gelozie sau Prostie???

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
PRIETENIE  :: 
0AMENII si VIATA
-
Mergi direct la: