Photobucket
Translate this Page

FORUM click aici Relatii la distanta
PRIETENIE
BUN VENIT PE FORUMUL " PRIETENIE " !!! NE FACE PLACERE PREZENTA TA !!!
PRIETENIE

CalendarCautareAcasaPORTALFAQBlogGrupuriMembriInregistrareConectareGalerie
IMPORTANT
Acest site este optimizat pentru:

Mozilla F.
Photobucket G. Chrome Photobucket
CARICATURI
caricaturi,caricatura zilei
VIZITATI
FORUM vizitati NOUTATI FORUM vezi filmul " Carari Intortocheate "
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Ultimele subiecte
» Ziua ta de nastere
Mier Apr 03, 2013 8:26 pm Scris de kamil8

» Dragoste sau Gelozie ???
Lun Feb 18, 2013 12:51 am Scris de iulisa

» Mi-as dori...
Dum Dec 02, 2012 9:48 pm Scris de kamil8

» Ce ai face daca...?
Mier Noi 21, 2012 9:17 pm Scris de kamil8

» FERICIREA
Mier Noi 21, 2012 6:40 pm Scris de Tarota

» Curaj!!! ... si fara inhibitii...
Mier Aug 15, 2012 7:34 am Scris de Tarota

» Loc de LAUDA !!!
Mier Aug 08, 2012 3:44 pm Scris de Tarota

» SFINTELE PASTI
Dum Apr 15, 2012 9:25 am Scris de Tarota

» Cum slabim in mod sanatos??
Mier Apr 11, 2012 1:19 pm Scris de doridor_ro

» CAFEAUA-bautura sau drog???
Mier Apr 11, 2012 1:11 pm Scris de doridor_ro

NOUTATI
MENIU
CINEMA
SONDAJ
V-a placut forumul Prietenie?

View Results
De STIUT
Top greseli pe care le fac femeile in pat
 Emoticoane si imagini grafice

Cele mai ciudate legi legate de sex din lume

Arta impacarii – Dragoste & Sex

15 motive sa-ti inseli partenerul sau partenera

5 tipuri de barbati cu care TREBUIE sa faci sex

5 semne ca va potriviti la pat
CONTOR

Distribuiţi | 

Relatii la distanta

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
alecs
VIPVIP

Reputatie : 27
Data de inscriere : 30/12/2009
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Relatii la distanta   Dum Iul 11, 2010 10:39 pm

Vreau sa stiu cine mai e implicat in asa zisele "relatii la distanta" si cum decurg lucrurile intre pateneri [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
- pot ele rezista in ciuda faptului ca protagonistii sunt departe unul de celalalt?
- cat pot dura astfel de relatii?
- poate strica gelozia o astfel de relatie?
- intervine plictiseala? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Tarota
VIPVIP

Reputatie : 36
Data de inscriere : 31/12/2009
Varsta : 51
Localizare : NEAMT

MesajSubiect: Re: Relatii la distanta   Mar Iul 13, 2010 7:45 pm

o relatie de comunicare rezista la distanta dar una de dragoste NU cu siguranta Mad

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Gabi
VIPVIP

Reputatie : 41
Data de inscriere : 03/01/2010
Varsta : 54
Localizare : Sibiu

MesajSubiect: Re: Relatii la distanta   Mar Iul 13, 2010 7:53 pm

O relatie de DRAGOSTE rezista la distanta..o perioada, nu prea mult insa!Cred ca cere prea mult din partea ambilor.Si..cum obosim, destul de repede..
Cu siguranta , gelozia poate distruge orice fel de relatie, fie ea la distanta sau nu!
Nu stiu daca plictiseala apare mai repede intr-o astfel de relatie, insa lipsa de interes cred ca da!
punctual..acestea sunt parerile mele... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] sunt curioasa sa le aflu si pe ale voastre! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
carmen.
VIPVIP

Reputatie : 35
Data de inscriere : 02/01/2010

MesajSubiect: Re: Relatii la distanta   Mar Iul 13, 2010 8:30 pm

cu siguranta, intreaga mea casnicie a fost "la distanta". si la propriu si la figurat.
cand m-am casatorit, am crezut ca e pentru toata viata. nici nu concepeam altfel. chiar am tras, fiecare, in felul lui, pentru aceasta casnicie. numai ca, la un moment dat sau din ziua D, ceva s-a rupt. la mine si peste mine s-a prabusit lumea; la el, probabil ca acceptul meu de a merge mai departe l-a indepartat. sau l-a facut sa creada ca prima data e mai greu, apoi nici nu mai conteaza.
distanta mi se pare benefica si ar trebui sa fie asa, caci ce e mai frumos, mai placut, mai incitant si mai provocator....decat o revedere dupa un timp, timp in care cei doi au fost, indiferent si impotriva vointei lor, despartiti?

eu, in imbecilitatea mea, nu pot sa fiu geloasa, pentru ca nu concep sa nu am incredere totala in cel de langa mine. sunt de parere ca daca cineva vrea o aventura, indiferent din ce motive si indiferent cat de mult ar regreta apoi, va avea parte de acea aventura, cu tine legat in lanturi.

cat poate dura o astfel de relatie?
.... cat valoreaza un zambet, o vorba, un gest banal, o incurajare.... stie cineva?

nu sunt de parere ca ochii care nu se vad se uita. astea sunt clisee, citate.
totul e sa vrei sa ai persoana respectiva langa tine. si totul e sa simti ca, pentru persoana respectiva tu si numai tu existi, esti centrul universului si al intregului sistem solar.
zi si noapte.
soarele si luna.
aer si apa.
foc si pamant.
paradis si infern.
agonie si extaz.
Sus In jos
only61
moderator

Reputatie : 68
Data de inscriere : 01/01/2010

MesajSubiect: Re: Relatii la distanta   Mar Iul 13, 2010 8:36 pm

sunt de acord cu ce a exprimat carmen...daca cei doi se iubesc, cu siguranta nici o distanta fizica nu-i poate desparti....conditia este sa nu dureze multa vreme si in mod repetat aceste despartiri...

Sus In jos
Tarota
VIPVIP

Reputatie : 36
Data de inscriere : 31/12/2009
Varsta : 51
Localizare : NEAMT

MesajSubiect: Re: Relatii la distanta   Joi Iul 15, 2010 4:33 pm

Question carmen draga ce e cu tine? ma uimeste cat de sensibila poti fi pe caldura asta cherry Suspect

Sus In jos
carmen.
VIPVIP

MesajSubiect: Re: Relatii la distanta   Joi Iul 15, 2010 5:27 pm

Tarota a scris:
Question carmen draga ce e cu tine? ma uimeste cat de sensibila poti fi pe caldura asta cherry Suspect

No monkey Exclamation sunny si eu care credeam ca va uimesc pentru....rabdarea de care dau dovada
Sus In jos
only61
moderator

MesajSubiect: Re: Relatii la distanta   Joi Iul 15, 2010 5:30 pm

"Statisticile arată că foarte mulţi dintre noi trebuie să negociem cu depărtarea. Şi tot ele ne spun că poveştile de dragoste pot rezista şi unei astfel de crize. Important este să avem încredere în celălalt, să nu ne îndoim de forţa poveştii noastre şi să avem dorinţa să construim.

Iar ca să ne fie un pic mai uşor, iata câteva mici sfaturi:
Regula de aur
Încrederea în celălalt. A fi suspicios înseamnă să creezi premisele perfecte pentru o despărţire. Mai devreme sau mai târziu.

Comunicare
Creeză oportunităţi de a sta împreună cu celălalt. SMS, telefoane, e-mail, chat. Suntem în era informaţiei şi distanţă chiar nu mai e o piedică pentru comunicare!

Surpriză
Suprinde-l pe celălalt. Trimite-i cadouri, fă-i vizite, dă-i mesaje, arată-i că te gândeşti la el/ea.

Declaraţii
Spune-i ce simţi, trimite-i carduri, scrisori, flori cu bilete în care vorbeşte-i despre dor, dragoste, apartenenţă.

Optimism
Fii optimistă. De câte ori de apucă un dor nebun, gândeşte-te că e doar o fază a vieţii voastre. Că traiul împreună va fi minunat şi merită sacrificiul de acum.

Dezvăluie!

Vorbiţi despre problemele voastre. De data asta nu poate să te vadă şi să înţeleagă din priviri că ceva e în neregulă cu tine. De aceea trebuie să fiţi expliciţi şi să nu lăsaţi să se acumuleze frustrări. Nu vă certaţi din nimicuri. Încercaţi să petreceţi timp de calitate întotdeauna.

Fidelitate
Fii loială. El nu e lângă tine. Asta nu înseamnă că ai libertatea să te vezi cu altcineva sau să ai o aventură. Iar dacă totuşi greşeşti şi ştii că nu vrei să-l pierzi, nu-i spune niciodată!

Sus In jos
carmen.
VIPVIP

MesajSubiect: Re: Relatii la distanta   Joi Iul 15, 2010 6:06 pm

sunt eu paranoica, sau aceste sfaturi sunt adresate mai mult femeilor? Question Question
Sus In jos
only61
moderator

MesajSubiect: Re: Relatii la distanta   Joi Iul 15, 2010 6:09 pm

pai pe forum si mai ales la topicul asta,vezi multi barbati?! Sleep

Sus In jos
Gabi
VIPVIP

MesajSubiect: Re: Relatii la distanta   Joi Iul 15, 2010 6:17 pm

asa este, Carmencita, nu esti paranoica... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
surioara, sunt f. bune sfaturile acestea..o perioada...crede-ma!!! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] E nevoie de o iubire, aproape imposibil de intalnit, ca sa dureze pe temen lung... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
carmen.
VIPVIP

MesajSubiect: Re: Relatii la distanta   Joi Iul 15, 2010 6:47 pm

sa nu aruncati cu pietre, voi, cei care credeti ca doar iubirea e suficienta, necesara si importanta, intr-o relatie( fie ea doar relatie, pur si simplu, sau casnicie, sau cum s-o chema)

eu cred ca increderea e totul. e mai importanta decat orice si te face sa treci peste orice.
iubirea e atat de...e ca o fata morgana
Mad Mad da, e frumos. e minunat, e de-a dreptu' pur si simplu.....dar cred ca trece atat de repede Razz si dupa ce trece....cu ce ramai?
Sus In jos
Gabi
VIPVIP

MesajSubiect: Re: Relatii la distanta   Joi Iul 15, 2010 6:59 pm

ai dreptate, Carmen...o relatie, inseamna un corolar de sentimente, de trairi de impresii ...un singur ingredient nu este suficient pt. a o mentine pe termen lung...iubire,pasiune,tandrete incredere, intelegere, comunicare...fiecare isi are rolul sau...cred ca, depinde de fiecare dintre noi proportiile in care ele isi fac loc in viata noastra(de aceea suntem unici) daca stim sa suplinim atenuarea(nu sunt de acord cu disparitia) pasiunii, a iubirii cu alte componente ale acestui amalgam....cred ca putem mentine o relatie pe termen lung!
Sus In jos
only61
moderator

MesajSubiect: Re: Relatii la distanta   Joi Iul 15, 2010 7:02 pm

Shocked aici sunt de acord cu tine,Carmencito!...am si spus asta undeva pe vreun topic...dar cand spunem IUBIRE e mai mult generic...cred ca toti ne referim la o relatie profunda,bazata pe incredere, teluri comune,respect,prietenie profunda etc,adica in tot ce se transforma iubirea intr-un cuplu in care cei doi se potrivesc perfect....

Sus In jos
carmen.
VIPVIP

MesajSubiect: Re: Relatii la distanta   Joi Iul 15, 2010 8:12 pm

eheee, m-am linistit, acum. Suspect inseamna ca nu sunt defecta; pale
Sus In jos
only61
moderator

MesajSubiect: Re: Relatii la distanta   Joi Iul 15, 2010 8:24 pm

Sa nu te indoiesti niciodata de asta! Suspect Suspect Suspect Suspect clown

Sus In jos
vis_trecator
senior
senior

Reputatie : 7
Data de inscriere : 15/07/2010
Varsta : 45

MesajSubiect: Re: Relatii la distanta   Dum Aug 08, 2010 12:49 pm

Iubirea are puteri incredibile si ne face sa reactionam asa cum nici macar in vis nu am fost in stare vreodata.Daca exista iubire sincera,fara alt interes,relatia la distanta poate dura...doare lipsa celuilalt dar il putem simti alaturi de sufletul nostru chiar daca geografic e la sute de km distanta.Lipsa increderii care va incolti in mintea noastra nu va face altceva decat sa raneasca persoana iubita.
Tot ce trebuie facut este sa daruim iubire,sa imbratisam cu puterea gandului curat pe cel spre care sufletul nostru se indreapta mereu,sa incercam sa inlaturam indoiala si chiar daca vom mai lacrima,vom mai suspina sau vom mai primi cate o sageata a suferintei,sa nu sufocam pe celalalt.Am ajuns la concluzia ca din dorinta prea mare de a inconjura persoana draga cu iubire,este posibil sa sufocam si sa producem indepartarea lui/ei.
Deci,o relatie la distanta va dura atata timp cat exista iubire,deoarece iubirea ne da putere sa depasim orice suferinta.
Sus In jos
carmen.
VIPVIP

MesajSubiect: Re: Relatii la distanta   Dum Aug 08, 2010 1:47 pm

dar voi emanati si respirati iubire..... nu am un vocabular destul de bogat pentru a gasi cuvintele potrivite, aici Mad

parerea mea- si doar a mea- am mai spus-o; nu e suficienta iubirea, doar iubirea si numai iubirea!
poate ca esti indragostit doar de ideea de iubire, poate crezi ca ai intalnit iubirea vietii tale, poate ai convingerea ca, pentru totdeauna, tragi in aceeasi barca si cel de langa tine e mai mult decat sufletul tau, poate ca te consideri cel mai fericit dintre muritori, doar pentru ca iubesti si esti iubit! bine, esti, da, recunosc asta. dar pentru cat timp?

revenind,....cred ca o relatie are sanse sa supravietuiasca si supravietuieste, indiferent de distanta, doar daca cei implicati isi doresc acest lucru.
restul e tacere. ca si iubirea
Sus In jos
only61
moderator

MesajSubiect: Re: Relatii la distanta   Dum Aug 08, 2010 5:20 pm

Mad am zis eu,carmencito ca oamenii astia doi parca-s unul dupa cum se exprima si cum vad ei viata!...nu degeaba sunt nascuti in aceeasi zi si luna! pig

Sus In jos
vis_trecator
senior
senior

MesajSubiect: Re: Relatii la distanta   Dum Aug 08, 2010 8:18 pm

SI TOTUSI,NU SUNTEM UNUL SI ACELASI Laughing O fi avut vreo influenta si ziua de nastere. Smile
Sus In jos
vis_trecator
senior
senior

MesajSubiect: Re: Relatii la distanta   Dum Aug 08, 2010 8:20 pm

Sper sa nu par rautacioasa,dar ca sa fii iubit/iubita nu trebuie sa si oferi?
Sus In jos
only61
moderator

MesajSubiect: Re: Relatii la distanta   Dum Aug 08, 2010 9:10 pm

este absolut necesar...nu vei primi vreodata ceva daca nu stii sa oferi, in primul rand...

Sus In jos
carmen.
VIPVIP

MesajSubiect: Re: Relatii la distanta   Dum Aug 08, 2010 9:14 pm

uite ca eu nu mai am ce oferi, deci d-asta nu primesc nimic? Sad Shocked
Sus In jos
only61
moderator

MesajSubiect: Re: Relatii la distanta   Lun Aug 09, 2010 4:47 pm

sa stii ca si disponibilitatea ta de a oferi,de a te deschide este un factor important si un barbat inteligent va simti.... rendeer

Sus In jos
doridor_ro
VIPVIP

Reputatie : 27
Localizare : Italia

MesajSubiect: Re: Relatii la distanta   Mar Aug 10, 2010 2:35 pm

carmen. a scris:
dar voi emanati si respirati iubire..... nu am un vocabular destul de bogat pentru a gasi cuvintele potrivite, aici Mad

parerea mea- si doar a mea- am mai spus-o; nu e suficienta iubirea, doar iubirea si numai iubirea!
poate ca esti indragostit doar de ideea de iubire, poate crezi ca ai intalnit iubirea vietii tale, poate ai convingerea ca, pentru totdeauna, tragi in aceeasi barca si cel de langa tine e mai mult decat sufletul tau, poate ca te consideri cel mai fericit dintre muritori, doar pentru ca iubesti si esti iubit! bine, esti, da, recunosc asta. dar pentru cat timp?

poate tine si ani,daca e iubire sincera,fara minciuni fara interes,...cand doua persoane se iubesc pot muta si muntii,..si invata din experienta anilor sa treaca peste obstacole...cand nu e gelozie,invidie...si dupa un obstacol trecut ..iubirea creste ..sentimentele renasc cum renasc coralii...

Ati privit marea?...cand e furtuna,e urata e neagra valurile sunt mari ,se sparg de geamandura....dupa ce se linisteste...valurile devin line,dulci..apa limpede...Asa e si viata ...in doi....dragostea ,iubirea de aproapele tau! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

revenind,....cred ca o relatie are sanse sa supravietuiasca si supravietuieste, indiferent de distanta, doar daca cei implicati isi doresc acest lucru.
restul e tacere. ca si iubirea
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Relatii la distanta   

Sus In jos

Relatii la distanta

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
PRIETENIE  :: 
0AMENII si VIATA
-