Photobucket
Translate this Page

FORUM click aici Argumente pro sau contra casatorie sau concubinaj... - Pagina 2
PRIETENIE
BUN VENIT PE FORUMUL " PRIETENIE " !!! NE FACE PLACERE PREZENTA TA !!!
PRIETENIE

CalendarCautareAcasaPORTALFAQBlogGrupuriMembriInregistrareConectareGalerie
Subiecte similare
    IMPORTANT
    Acest site este optimizat pentru:

Mozilla F.
    Photobucket G. Chrome Photobucket
    CARICATURI
    caricaturi,caricatura zilei
    VIZITATI
    FORUM vizitati NOUTATI FORUM vezi filmul " Carari Intortocheate "
    Conectare
    Utilizator:
    Parola:
    Conectare automata: 
    :: Mi-am uitat parola
    Ultimele subiecte
    » Ziua ta de nastere
    Mier Apr 03, 2013 8:26 pm Scris de kamil8

» Dragoste sau Gelozie ???
    Lun Feb 18, 2013 12:51 am Scris de iulisa

» Mi-as dori...
    Dum Dec 02, 2012 9:48 pm Scris de kamil8

» Ce ai face daca...?
    Mier Noi 21, 2012 9:17 pm Scris de kamil8

» FERICIREA
    Mier Noi 21, 2012 6:40 pm Scris de Tarota

» Curaj!!! ... si fara inhibitii...
    Mier Aug 15, 2012 7:34 am Scris de Tarota

» Loc de LAUDA !!!
    Mier Aug 08, 2012 3:44 pm Scris de Tarota

» SFINTELE PASTI
    Dum Apr 15, 2012 9:25 am Scris de Tarota

» Cum slabim in mod sanatos??
    Mier Apr 11, 2012 1:19 pm Scris de doridor_ro

» CAFEAUA-bautura sau drog???
    Mier Apr 11, 2012 1:11 pm Scris de doridor_ro

NOUTATI
    MENIU
    CINEMA
    SONDAJ
    V-a placut forumul Prietenie?

View Results
    De STIUT
    Top greseli pe care le fac femeile in pat
     Emoticoane si imagini grafice

Cele mai ciudate legi legate de sex din lume

Arta impacarii – Dragoste & Sex

15 motive sa-ti inseli partenerul sau partenera

5 tipuri de barbati cu care TREBUIE sa faci sex

5 semne ca va potriviti la pat
    CONTOR

Distribuiţi | 

Argumente pro sau contra casatorie sau concubinaj...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
    Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
    AutorMesaj
    mallinna
    senior aspirant
    senior aspirant

Reputatie : 0
    Data de inscriere : 02/07/2010
    Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Argumente pro sau contra casatorie sau concubinaj...   Dum Iul 11, 2010 2:04 pm

' Proba" se poate face si fara sa traiesti in concubinaj. Dupa un anumit timp iti dai seama de ce-i " poate pielea" unui om , ca sa-l parafrazez pe non_singuratic.Daca nu vrei oficializare , ramane doar o prietenie bazata de incredere, sinceritate si evident independenta. Copiii, acolo unde ei exista, nu se pot dezvolta normal intr-o relatie frustranta, in afara regulilor sociale.

Ei nu pot intelege de ce locul tatalui e luat in pat de alt barbat si invers.Cand i se cere parerea, cand relatia devine oficiala, e altceva, psihic vb , omul acela isi aroga toate responsabilitatle unui parinte... conteaza
    Sus In jos
    only61
    moderator

Reputatie : 68
    Data de inscriere : 01/01/2010

MesajSubiect: Re: Argumente pro sau contra casatorie sau concubinaj...   Dum Iul 11, 2010 7:10 pm

malina(frumos nume!),stati asa...cred ca n-am inteles eu,ori nu ai exprimat tu exact....ce treaba are ca mama sta cu altul in pat si concubinaj?!....am sa evit expresia asta,pentru ca mie imi repugna.... Sad ...poti sa-i spui prietenie,iubire,mariaj neconventional etc....ca sa-i raspund si lui nonu...o prezinti,iubita,sotie,prietena....observ ca multi inca tin la formalisme....fiul meu m-a invatat ca ar trebui sa incercam sa traim asa cum simtim noi ca ne e bine, nu cum zice gura lumii,sau nu stiu ce legi nescrise.....mi se par false si ipocrite situatiile in care cei doi soti sunt in casa precum soarecele si pisica ,iar cand ies in lume pozeaza in cuplu fericit....de ce preferam sa mintim,sa traim fals dupa niste norme facute acum 200 de ani,in loc sa traim liberi si fericiti?....copilul/copiii dintr-o astfel de relatie au pe certificatul de nastere si tata si mama, sunt exact ca oricare alti copii,poate chiar mai fericiti,pentru ca nu exista stari de tensiune,certuri,sau chiar si cafteli....cand nu ai actul la mana,exista o teama asa cum v-am mai spus,(au constatat si psihologii)ca l-ai putea pierde in orice clipa pe celalalt si asta reprezinta un stimulent pentru ambii parteneri sa fie mai atenti unul cu celalalt.....copiii trebuie invatati de mici ce este iubirea,sa li se dea asigurari mereu ca mama si tata il iubesc in egala masura,indiferent ce s-ar intampla....si mai presus de orice sa isi traiasca viata frumos,cum simt,conform propriei constiinte,sa-i invatam sa discearna binele de rau si mai ales sa nu accepte sa se simta prizonieri intr-o relatie,doar pentru ca "asa e frumos" si asa zice gura lumii.....nimeni nu este dator nimanui cu propria viata,decat lui Dumnezeu....

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sus In jos
    mallinna
    senior aspirant
    senior aspirant

MesajSubiect: Re: Argumente pro sau contra casatorie sau concubinaj...   Dum Iul 11, 2010 7:44 pm

Nu cred ca am fost inteleaza, nu vb aici de prizonierii dintr-o relatie oficiala , care nu mai merge, cu cafteli , jignigi , alea , alea , ci despre relatia de concubinaj in sine.sau din punct de vedere juridic, casatorie nelegitima.
    Am cunoscut cazuri dramatice , cand unul din " concubini" a disparut iar celalalt a ramas pe drumuri dupa o viata de munca. E nedrept ca doi oamenii care cred ca se iubesc sa nu se protejeze unul pe altul juridic.
    Daca asta ar fi solutia ideala si comoda , hai sa facem si copii nelegitimi, ce conteaza!
    Imi mentin optiunea , casatorie legitima sau prietenie de la distanta fara implicare in achizitionare de bunuri , mobile si imobile.
    Am o prietena care de cate ori ii tresarea ii punea" boarfele" in brate concubinului. E casa mea zice, nu ma leg, am un copil.
    Intr-o zi ai sa ramii singura , i-am zis , asa a fost. Acum face atacuri de panica. El s-a insurat cu una care-l voia pe hartie. Nesiguranta te duce uneori in pragul nebuniei.
    Scuzati-ma , v-am zis ca sunt cam linbuta si transanta Laughing
    Sus In jos
    andrasboy
    VIPVIP

Reputatie : 24
    Data de inscriere : 29/12/2009
    Varsta : 48
    Localizare : tarnaveni

MesajSubiect: Re: Argumente pro sau contra casatorie sau concubinaj...   Dum Iul 11, 2010 7:48 pm

oare in asemenea cazuri ce zice legea???...referire la postarea lu' mallinna !!! Question

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ... hei hei

Opriti planeta !...vreau sa cobor !!!
    Sus In jos
    only61
    moderator

MesajSubiect: Re: Argumente pro sau contra casatorie sau concubinaj...   Dum Iul 11, 2010 8:00 pm

Question legea confera aceleasi drepturi concubinilor,ca si sotilor....tot ce e realizat impreuna,se imparte,asa cum ce este al fiecaruia dinainte,revine fiecaruia si dupa....astfel de situatii cum spune malina sunt multe si in cazul casatoriilor cu acte,cine face greseli si nu se pune la adapost,o ia in freza...mi se pare mult mai civilizat sa existe ca afara, contracte prenuptiale, sau oricum vrem noi sa le spunem, in care cei doi soti,concubini,iubiti,sa stipuleze clar fiecare cu ce vine si cum se vor imparti bunurile in caz de....este o chestiune ce tine de educatie si civilizatie...sper sa se reglementeze si la noi curand acest aspect si femeile sa fie mai protejate prin lege decat sunt acum,asa ca in occident.... atunci s-ar gandi si sotii de doua ori inainte sa-si insele consoartele Smile

Sus In jos
    andrasboy
    VIPVIP

MesajSubiect: Re: Argumente pro sau contra casatorie sau concubinaj...   Dum Iul 11, 2010 8:03 pm

din cate stiu eu,legea "interzicea" concubinajul !!!...s-a modificat cumva??? Smile

Sus In jos
    carmen.
    VIPVIP

Reputatie : 35
    Data de inscriere : 02/01/2010

MesajSubiect: Re: Argumente pro sau contra casatorie sau concubinaj...   Dum Iul 11, 2010 8:05 pm

...eu nu am stiut ce sa-i raspund fetei mele, la intrebarea " de ce ai stat atata timp cu tata"? doar pentru ca asa ai fost educata, indoctrinata, crescuta si facuta sa crezi ca, divortata fiind, lumea te va condamna pe tine? doar ca sa nu cresc eu fara tata? dar la viata ta, la anii tai, la asteptarile. sperantele si bucuriile tale, la astea nu te-ai gandit?"

si ce viata are, ce intelege, ce vede, ce crede. ce simte si ce traume are un copil care traieste, si el, un cosmar, alaturi de parintii lui?
    nu cumva va repeta si el acelasi "film"? ca doar asta a vazut, asta a trait!
    poate ca ne subestimam copii sau poate ca ne ascundem dupa ei, insa au atata intelepciune pentru varsta lor, incat e pacat sa nu invatam de la ei. orice copil isi doreste pentru parintii lui numai bine. chiar daca binele acestora e separat si nu comun, tot nu conteaza.
    cunosc multi copii( chiar daca au trecut de mult de varsta copilariei) care sunt recunoscatori celor denumiti de gura lumii....concubini!

Sus In jos
    mallinna
    senior aspirant
    senior aspirant

MesajSubiect: Re: Argumente pro sau contra casatorie sau concubinaj...   Dum Iul 11, 2010 8:06 pm

Deocamdata nici-o lege nu protejaza concubinajul , e un proiect pe undeva prin parlament care nu cred ca va avea sorti de izbanda.
    Cica precantract, ca la vanzari cumparari de imobile, deci fara valoare juridica esentiala.

As mai aduce in discutie si moralitatea crestina, oere cum privesc asta cei ce traiesc in concubinaj?
    Sus In jos
    carmen.
    VIPVIP

MesajSubiect: Re: Argumente pro sau contra casatorie sau concubinaj...   Dum Iul 11, 2010 8:25 pm

si cum e cu moralitatea crestina, cand traiesti langa cineva care te minte, te terorizeaza, te umileste, te injoseste????
    ah, intorci si celalalt obraz, nu-i asa? taci si rabda, asta am invatat, asta am auzit, asta e viata!

nu fac lobby pentru o viata in promiscuitate, dar ce e rau daca doua persoane se inteleg perfect, se iubesc, se respecta, se completeaza si devin una singura.... traiesc impreuna fara acte? pe cine mai intereseaza asta?

si, ca o paranteza acum, sunt cazuri in care pana si biserica aproba divortul.
    Sus In jos
    andrasboy
    VIPVIP

MesajSubiect: Re: Argumente pro sau contra casatorie sau concubinaj...   Dum Iul 11, 2010 8:28 pm

apoi daca cineva vrea sa divortzeze,treb' sa ceara aprobare de la papa ??? cherry

Sus In jos
    mallinna
    senior aspirant
    senior aspirant

MesajSubiect: Re: Argumente pro sau contra casatorie sau concubinaj...   Dum Iul 11, 2010 8:29 pm

Carmen draga , asa e ca tine pana la un punct. Eu am mancat painea unui copil crescut numai de mama. Aveam doar 9 ani , o condamnam pe mama ca nu i-a iertat tatei infidelitatile, am suferit enoem la vremea aceea. Si cel mai mult m-a durit ca mama n-a vrut sa pastreze numele tatalui meu, a fost pt mine un handicap cand trebuia sa spun numele parintilor.
    Pt mine , mama a pastrat o legatura de prietenie cu tata, asta m-a ajutat mai tarziu sa inteleg ca niciun argument nu sta in picioare pt un divort decat infidelitatea si alcoolismul
    Sus In jos
    mallinna
    senior aspirant
    senior aspirant

MesajSubiect: Re: Argumente pro sau contra casatorie sau concubinaj...   Dum Iul 11, 2010 8:30 pm

Stii ce e rau, Crmen? ... inseamna ca se amagesc , nu se iubesc
    Sus In jos
    andrasboy
    VIPVIP

MesajSubiect: Re: Argumente pro sau contra casatorie sau concubinaj...   Dum Iul 11, 2010 8:32 pm

aha,FARA VIOLENTZA !!!...sti replica,nuu??? Smile

Sus In jos
    mallinna
    senior aspirant
    senior aspirant

MesajSubiect: Re: Argumente pro sau contra casatorie sau concubinaj...   Dum Iul 11, 2010 8:42 pm

andrasboy a scris:

.......................................

" Stii replica" ai vrut sa zici , care replica , care violenta?
    Sus In jos
    andrasboy
    VIPVIP

MesajSubiect: Re: Argumente pro sau contra casatorie sau concubinaj...   Dum Iul 11, 2010 8:47 pm

mallinna a scris:
    Carmen draga , asa e ca tine pana la un punct. Eu am mancat painea unui copil crescut numai de mama. Aveam doar 9 ani , o condamnam pe mama ca nu i-a iertat tatei infidelitatile, am suferit enoem la vremea aceea. Si cel mai mult m-a durit ca mama n-a vrut sa pastreze numele tatalui meu, a fost pt mine un handicap cand trebuia sa spun numele parintilor.
    Pt mine , mama a pastrat o legatura de prietenie cu tata, asta m-a ajutat mai tarziu sa inteleg ca niciun argument nu sta in picioare pt un divort decat infidelitatea si alcoolismul

cre' ca trebuia sa incepi cu VIOLENTZA !!!

Sus In jos
    andrasboy
    VIPVIP

MesajSubiect: Re: Argumente pro sau contra casatorie sau concubinaj...   Dum Iul 11, 2010 8:50 pm

mallinna a scris:
    andrasboy a scris:

naaaa,nu am dorit sa spun,ci sa scriu :"sti" lozinca,daca vrei !!! Smile

Sus In jos
    only61
    moderator

MesajSubiect: Re: Argumente pro sau contra casatorie sau concubinaj...   Dum Iul 11, 2010 8:57 pm

nu cred ca morala crestina este un argument.....Dumnezeu nu ne vrea nefericiti....el ne iubeste pe toti asa cum suntem,de aceea este DIVIN....numai oamenii au interpretat si in mod deosebit bigotii, au gasit prin religie un mod de a-i constrange pe cei multi....legile crestine tin de moralitate si orice om cu cei sapte ani de acasa stie ca nu trebuie sa ucizi,sa inseli,sa minti etc....asa incat o casnicie care nu mai are nimic de oferit celor doi,este ea insasi o minciuna si face 2 oameni plus copilul/copiii daca exista,nefericiti.....iar dintr-o casnicie pleci mai greu si treci prin multe traume(am vazut asta in multe cazuri) de tot felul, certuri de mahala, hartuiri, batai,omoruri, toate plecand adesea de la lacomie si de la faptul ca mereu unul dintre cei doi se simte pacalit.....si nici macar actul la Primarie nu iti garanteaza iubire si intelegere vesnica,iar din experienta mea , net-ul e plin de barbati casatoriti care-mi fac tot felul de propuneri.....nu-i acuz,nu-i judec, fiecare isi stie motivatia,isi stie viata,dar nu pot sa nu ma intreb,daca sunt nefericiti,nemultumiti,cum spun,de ce continua sa ramana sotii cuiva?!...asta nu inseamna minciuna, nu inseamna nefericirea cuiva?

Sus In jos
    mallinna
    senior aspirant
    senior aspirant

MesajSubiect: Re: Argumente pro sau contra casatorie sau concubinaj...   Dum Iul 11, 2010 9:01 pm

andrasboy a scris:
    mallinna a scris:
    andrasboy a scris:

Scuze, sa recapitulam.
    " Asa ca daca nu stii sa stii mai bine stii sa taci.'
    Sus In jos
    only61
    moderator

MesajSubiect: Re: Argumente pro sau contra casatorie sau concubinaj...   Dum Iul 11, 2010 9:10 pm

Orice dezbatere de idei este constructiva si este cu atat mai bine si mai interesant sa avem pareri diferite pentru ca fiecare poate, prin argumente logice si de bunsimt, sa-si sustina opiniile.....nu inseamna ca e musai sa te fac sa-mi adopti parerea,sau invers.....dar consider ca avem multe de invatat unii de la altii, pentru ca fiecare vine cu propria experienta de viata, indiferent ca este omul care curata strazile,sau conduce o firma multinationala.....cat timp stim sa ne respectam si sa ne expunem cu bunsimt parerile despre viata, fiecare dintre noi are de castigat.....eu am fost atenta si am invatat multe de la propriul copil, de la ceilalti copii(tineri de fapt),pentru ca m-au facut sa-mi scot palaria,imaginar,in fata lor, ascultandu-le povestile de viata.....multe dintre ele traumatizante si "datorate" egoismului unor parinti inconstienti....

Sus In jos
    only61
    moderator

MesajSubiect: Re: Argumente pro sau contra casatorie sau concubinaj...   Dum Iul 11, 2010 9:20 pm

Draga malina,nu e nevoie sa fim incisivi,sa jignim,nici macar in discutii contradictorii......cu atat mai putin pe acest forum al prieteniei, unde mare parte dintre noi suntem prieteni si ne cunoastem de ceva vreme.....toti facem aici greseli....sunt inerente cand tastezi....de multe ori expediez mesajul fara a-l mai citi si apoi imi pun mainile in cap cand vad ce formulari de copil corigent la romana am comis, basca litere mancate....desi in real sunt scrupuloasa cand e vorba de exprimarea mea orala ,sau in scris.....importanta si mai presus de orice,pe Forumul Prieteniei este calitatea umana.....

Sus In jos
    carmen.
    VIPVIP

MesajSubiect: Re: Argumente pro sau contra casatorie sau concubinaj...   Dum Iul 11, 2010 9:38 pm

a gresi e omeneste, a ierta e dumnezeieste.....parca asa am auzit eu despre moralitatea crestina!
    Sus In jos
    andrasboy
    VIPVIP

MesajSubiect: Re: Argumente pro sau contra casatorie sau concubinaj...   Dum Iul 11, 2010 9:40 pm

mallinna a scris:
    andrasboy a scris:
    mallinna a scris:
    andrasboy a scris:

Scuze, sa recapitulam.
    " Asa ca daca nu stii sa stii mai bine stii sa taci.'

"Stii" ceva, sa-ti spun eu...daca înveti sa conjugi si sa scri fara nici o greseala si nu ai nimic de spus, este ca si cind ai gasit o avere si nu "sti" ce sa faci cu ea!!! Smile

Sus In jos
    only61
    moderator

MesajSubiect: Re: Argumente pro sau contra casatorie sau concubinaj...   Dum Iul 11, 2010 9:49 pm

Shocked clown vino sa te tzuc,inteleptul lui only Suspect Suspect Suspect

Sus In jos
    mallinna
    senior aspirant
    senior aspirant

MesajSubiect: Re: Argumente pro sau contra casatorie sau concubinaj...   Dum Iul 11, 2010 9:51 pm

Asta nu inseamna ca trebuie din " prietenie" sa inghitim tot ce ni se serveste, apoi nu vad unde am jignit pe cineva.
    Daca te referi la verbul " a sti" , a fost doar o replica la faptul ca din " viteza" asa cum zici, am scris Dumnezeu ... cu litera mica Idea
    Sus In jos
    only61
    moderator

MesajSubiect: Re: Argumente pro sau contra casatorie sau concubinaj...   Dum Iul 11, 2010 10:09 pm

rendeer stai linistita ca nu se supara Dumnezeu!

Sus In jos
    Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Argumente pro sau contra casatorie sau concubinaj...   

Sus In jos

Argumente pro sau contra casatorie sau concubinaj...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

+
    Pagina 2 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
    PRIETENIE  :: 
    0AMENII si VIATA
    -
    Mergi direct la: