Photobucket
Translate this Page

FORUM click aici CALEA IMPLINIRII PERSONALE - Pagina 2
PRIETENIE
BUN VENIT PE FORUMUL " PRIETENIE " !!! NE FACE PLACERE PREZENTA TA !!!
PRIETENIE

CalendarCautareAcasaPORTALFAQBlogGrupuriMembriInregistrareConectareGalerie
IMPORTANT
Acest site este optimizat pentru:

Mozilla F.
Photobucket G. Chrome Photobucket
CARICATURI
caricaturi,caricatura zilei
VIZITATI
FORUM vizitati NOUTATI FORUM vezi filmul " Carari Intortocheate "
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Ultimele subiecte
» Ziua ta de nastere
Mier Apr 03, 2013 8:26 pm Scris de kamil8

» Dragoste sau Gelozie ???
Lun Feb 18, 2013 12:51 am Scris de iulisa

» Mi-as dori...
Dum Dec 02, 2012 9:48 pm Scris de kamil8

» Ce ai face daca...?
Mier Noi 21, 2012 9:17 pm Scris de kamil8

» FERICIREA
Mier Noi 21, 2012 6:40 pm Scris de Tarota

» Curaj!!! ... si fara inhibitii...
Mier Aug 15, 2012 7:34 am Scris de Tarota

» Loc de LAUDA !!!
Mier Aug 08, 2012 3:44 pm Scris de Tarota

» SFINTELE PASTI
Dum Apr 15, 2012 9:25 am Scris de Tarota

» Cum slabim in mod sanatos??
Mier Apr 11, 2012 1:19 pm Scris de doridor_ro

» CAFEAUA-bautura sau drog???
Mier Apr 11, 2012 1:11 pm Scris de doridor_ro

NOUTATI
MENIU
CINEMA
SONDAJ
V-a placut forumul Prietenie?

View Results
De STIUT
Top greseli pe care le fac femeile in pat
 Emoticoane si imagini grafice

Cele mai ciudate legi legate de sex din lume

Arta impacarii – Dragoste & Sex

15 motive sa-ti inseli partenerul sau partenera

5 tipuri de barbati cu care TREBUIE sa faci sex

5 semne ca va potriviti la pat
CONTOR

Distribuiţi | 

CALEA IMPLINIRII PERSONALE

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: CALEA IMPLINIRII PERSONALE   Vin Ian 29, 2010 11:03 pm

Tarota a scris:
pentru ca asa ... " te implinesti personal" , nu ?

AI GHICIT
Sus In jos
carmen.
VIPVIP

Reputatie : 35
Data de inscriere : 02/01/2010

MesajSubiect: Re: CALEA IMPLINIRII PERSONALE   Sam Ian 30, 2010 4:14 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
costin a scris:
Propun ca aici membrii acestui forum sa ne spuna ce au facut ei de ajuns la succes, ce nu au facut daca nu au ajuns si ce cred ca ar trebui sa facem "noi" ceilalti, cititorii, pentru a putea sa ne urmam visele.
SCOP+ PASIUNE+ PLANURI+ EXERCITIU+ PERFECTIUNE = PUTERE

Cine oare nu-si doreste sa fie un om puternic ??? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Fireste...ca numai unul slab !

singurul meu succes in viata asta e copilul meu.
singura putere si singura mea ratiune in lumea asta e copilul meu.
singurul meu scop, in care pun exercitiu, pasiune si toata puterea pe care o am, e ca ei, fiicei mele, sa-i fie bine.
tind spre perfectiune doar pentru copilul meu.

ce am facut eu pentru ca toate astea sa fie si reale, nu doar niste randuri scrise pe un forum?
am incercat, incerc si ma voi stradui sa am coloana vertebrala(parca asa se spune, nu?)
am invatat si am invatat-o si pe ea, sa respecte opiniile tuturor. sa le combata, daca e cazul si se merita efortul, cu argumente. si cu fapte reale.
pana acum nu am fost dezamgita, deci sunt un om puternic, in slabiciunea mea [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
carmen.
VIPVIP

MesajSubiect: Re: CALEA IMPLINIRII PERSONALE   Sam Ian 30, 2010 4:25 pm

SPECTRU a scris:
Pot spune ca am ajuns la succes-ul care mi l-am dorit, pentru asta am procedat ca milioane de oameni de pe planeta, educatie, munca, cumpatare si evident acumulare pana la un anumit nivel...stii care mi-a fost surpriza la atingerea nivelului maxim? Ca am descoperit despre mine ca aveam un sistem de gandire gresit si limitativ

profesional vorbind acum, succesul pe care l-am atins e maxim. nu-mi doresc mai mult de atat. caci am mai multe satisfactii din locul meu bine stabilit in organigrama companiei, decat daca as fi cu o treapta mai sus....am ajuns aici, la fel ca oricare om normal- muncind pana aproape de epuizare. dedicandu-ma companiei si intereselor acesteia...renuntand la mine si la interesele mele(de moment).
dar si eu am ajuns la momentul in care am realizat cat de limitata sunt...in gandire si in valori.
asa ca am reconsiderat totul; si mi-am gasit sau descoperit, prioritatile....
Sus In jos
atica
guest
guest

Reputatie : 0

MesajSubiect: Re: CALEA IMPLINIRII PERSONALE   Sam Ian 30, 2010 4:35 pm

beyyyyyyyy....eu atinsei calea implinirii personale prin consumul excesiv de hrana....acum sunt cat china...ceea ce ma face sa ma simt excelent atat la trup cat si la spirit... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] e clare treaba....pentru nelamuriri sunati la ....8989898989898 cat doreste caprioara sau capriorul [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: CALEA IMPLINIRII PERSONALE   Sam Ian 30, 2010 9:24 pm

alecs.sandra a scris:
costin a scris:
irinicol a scris:
daar...am o curiozitateee...Costiinee..daca tot ai ..propus "subectu"...tu...de ce nu "dezvolti" nik???????

BUN GASIT TUTUROR !

Bag seama ca...unii sunt numai curiozitati...sau curiozitatile depasesc "valorile" normale !Mi se pare ca tot IRINUK...ma mai intreba...de ce postez doar intr-un anumit loc...si mai mulkt decit atit isi dadea si cu parerea vis-a-vis de persoana mea !

Stiti de ce cei mai multi dintre oameni...si din pacate cei mai multi sunt romani...nu ajung acolo unde doresc si nu se pot "focusa" pe provocarile pe care le au ??? Pentru au obiceiul de ...a gindi in locul altuia...si nu al lor...deci nu gindesc pentru ei !
Acest subiect era o "provocare" pentru fiecare membru sau cititor de pe forum, indemna la introspectie pentru a vedea "cine esti...si pe unde te afli"
Tema subiectului am vazut ca fost inteleasa doar de catre Tarota si de Only...
Rolul oricarei discutii este cel educativ...si de pricepe ceva din tot ce se spune...si de a vedea in ce masura se potriveste son cazul tau !
Ca cineva s-a "implinit" aici sau in alta parte...este fix problema lui.Daca este ok...este inspre binele lui...daca nu este...ramine tot problema lui.Probabil ca dorinta lui de reusita a fost mult mai mica decit alte "prioritati"!

Bag seama ca...unii sunt numai curiozitati...sau curiozitatile depasesc
"valorile" normale !
NU INTELEG DE CE AI PUS VALORILE IN GHILIMELE???

Mi se pare ca tot IRINUK...ma mai intreba...de ce
postez doar intr-un anumit loc...si mai mulkt decit atit isi dadea si cu
parerea vis-a-vis de persoana mea !
AICI TOT NU AI RASPUNS LA INTREBAREA IRINUKAI, (DESIGUR CA NU ESTI OBLIGAT ) DAR AI TINUT SA NE SPUI CA ISI DA CU PAREREA VIS-A-VIS DE PERSOANA TA, ZAU, EU NU AM CITIT PANA LA POSTAREA ASTA CEEA CE AFIRMI, AM SA MA UIT.... DACA INSA NU INTERFERATI CUM ATI DORI CU CINEVA ESTE BINE TOTUSI SA VA OCOLITI

Stiti de ce cei mai multi dintre oameni...si
din pacate cei mai multi sunt romani...nu ajung acolo unde doresc si
nu se pot "focusa" pe provocarile pe care le au ??? Pentru au obiceiul
de ...a gindi in locul altuia...si nu al lor...deci nu gindesc pentru ei
!

HA HA HA ...PAI EU IN TOT CE AM CITIT IN POSTARILE TALE NU TE REFEREAI STRICT LA TINE, CI LA "CEI MAI MULTI CARE NU DORESC SI NU SE POT ...." NU MAI CONTINUI....
Acest subiect era o "provocare" pentru fiecare membru sau cititor
de pe forum, indemna la introspectie pentru a vedea "cine esti...si pe
unde te afli"
ZAU, NUMAI AICI IN FORUM O SA AFLU EU CINE SUNT SI PE UNDE MA AFLU? PAI DRAGA COSTINE, TU CREZI CA NOI SUNTEM CU TOTII AERIENI SI ESTI SINGURUL PAMANTEAN, CARE STII CINE ESTI SI PE UNDE TE AFLI? MAI SA FIE....

Tema subiectului am vazut ca fost inteleasa doar de
catre Tarota si de Only...
Rolul oricarei discutii este cel
educativ...
si de pricepe ceva din tot ce se spune...si de a vedea in ce
masura se potriveste son cazul tau !
Ca cineva s-a "implinit" aici
sau in alta parte...este fix problema lui.Daca este ok...este inspre
binele lui...daca nu este...ramine tot problema lui.Probabil ca dorinta
lui de reusita a fost mult mai mica decit alte "prioritati"!

OK, POATE FI EDUCATIVA O DISCUTIE, PENTRU CINE DORESTE SA ABSOARBA CEVA DIN SUBIECTELE PUSE IN DISCUTII, INSA NU TREBUIE INSTITUITA OBLIGATIVITATEA....

ASADAR COSTINE, DACA VREI SA NE DAI LECTII DE EDUCATIE SI "ADEVARATE VALORI", MACAR FA-O INTR-UN MOD PLACUT/DISTRACTIV SI NU NI LE INSUFLA CA PE O SARCINA... AICI NU TREBUIE, NOI ASIMILAM DAR NU CU FORTA

BUN GASIT TUTUROR !

PE FORUMUL ASTA...NU ESTE SI UN FILOLOG...SA FACA SI O ANALIZA MORFOLOGICA SI SINTACTICA A TEXTULUI ???????
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: CALEA IMPLINIRII PERSONALE   Sam Ian 30, 2010 9:32 pm

only61 a scris:
hellooooooo....Costin,Irinuca....time-out ce-ati patit mai oameni buni?!.....farmecul discutiilor noastre de aici rezida in primul rand din diferentele dintre personalitatile noastre.....daca am fi un EU multiplicat ori incotro ne-am uita,am muri de plictiseala,am muri nebuni.... .....dragilor....sa ne repliem....cred ca e firesc sa ne expunem parerile la un anumit subiect si sa le auzim si pe ale celorlalti,dar,draga Costin,nu trebuie sa fim incrancenati,limitativi,ritosi,sau mereu de acord cu interlocutorii.....putem asculta,avem libertatea asta....putem comenta si sa nu fim de acord....si mai cred ca umorul,calmul,destinderea face mai plina de farmec orice dezbatere inteligenta.....asadar....sa ne zambim.....

CREZI...SAU SIMTI CA CINEVA AR FI...INCRINCENAT? LIMITAT? RITOS?

CINE O FI ASA CUM ZICI TU ??????
Sus In jos
Admin
Admin

Reputatie : 1
Data de inscriere : 28/12/2009
Varsta : 48
Localizare : Tarnaveni

MesajSubiect: Re: CALEA IMPLINIRII PERSONALE   Sam Ian 30, 2010 10:08 pm

Deci,sa ne intoarcem la oile noastre!!!..CALEA IMPLINIRII PERSONALE!!!...cum am ajuns???....ce am facut????...v-a trebui sa caut prin arhive ca sa detaliez!!!...dar pot sa va spun ca ma simt implinit!!!....si fizic si psihic si material!!!...nu-mi doresc altceva decat sanatate mie si celor dragi mie!!!

cu respect [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
http://tarnaveni.forummagic.net
carmen.
VIPVIP

MesajSubiect: Re: CALEA IMPLINIRII PERSONALE   Sam Ian 30, 2010 10:28 pm

Admin a scris:
Deci,sa ne intoarcem la oile noastre!!!..CALEA IMPLINIRII PERSONALE!!!...cum am ajuns???....ce am facut????...v-a trebui sa caut prin arhive ca sa detaliez!!!...dar pot sa va spun ca ma simt implinit!!!....si fizic si psihic si material!!!...nu-mi doresc altceva decat sanatate mie si celor dragi mie!!!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Tarota
VIPVIP

Reputatie : 36
Data de inscriere : 31/12/2009
Varsta : 51
Localizare : NEAMT

MesajSubiect: Re: CALEA IMPLINIRII PERSONALE   Dum Ian 31, 2010 1:41 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] eu inca nu ma simt ... implinita , lipseste ceva ... sau poate mai mult decat ceva pentru ... implinie [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
only61
moderator

Reputatie : 68
Data de inscriere : 01/01/2010

MesajSubiect: Re: CALEA IMPLINIRII PERSONALE   Dum Ian 31, 2010 8:58 pm

Tarota a scris:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] eu inca nu ma simt ... implinita , lipseste ceva ... sau poate mai mult decat ceva pentru ... implinie [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

mda.....cam asa simt si eu.....dar cred ca e ceva...nedefinit....simt ca mai am de oferit si de primit....ca mai am de evoluat...de invatat.... Question Question pale
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: CALEA IMPLINIRII PERSONALE   Lun Feb 01, 2010 12:26 pm

Todd Duncam, cunoscut orator si autor de lucrari motivationale spune ca ...PENTRU A AJUNGE IN SIGURANTA LA DESTINATIA DORITA, AI NEVOIE DE O CALE LUMINATA, DE UN MIJLOC DE TRANSPORT BINE PROTEJAT SI DE SUFICIENT COMBUSTIBIL.

CALEA... este viata.
MIJLOCUL DE TRANSPORT... suntem noi, adica fiecare individ.
COMBUSTIBILIUL...este sistemul de valori si de principii in care credem si dupa care ne calauzim pasii in viata !

Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: CALEA IMPLINIRII PERSONALE   Lun Feb 01, 2010 12:29 pm

Admin a scris:

MULTUMESC PENTRU GINDURILE BUNE TRANSMISE !

O bere pentru "intoarcere" la scopul discutiei si rolul forumului !
Thank...
Sus In jos
SPECTRU
master aspirant
master aspirant

Reputatie : 14
Varsta : 53
Localizare : Iasi

MesajSubiect: Re: CALEA IMPLINIRII PERSONALE   Lun Feb 01, 2010 3:31 pm

Cand ajung MOGULA, va spun cum e sa fii implinit[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: CALEA IMPLINIRII PERSONALE   Lun Feb 01, 2010 3:46 pm

only61 a scris:
"implinire personala".....ciudat e ca m-am gandit la asta cand,acum vreo doua-trei luni,fiul meu m-a intrebat care consider ca este scopul meu in viata(obisnuim sa dicutam/disecam diverse aspecte de viata intr-un context filosofic).....am inceput cu tot ceea ce ,basic, isi doreste orice om....realizare personala(familie),profesionala(un job satisfacator),materiala(un trai decent),dar s-a aratat dezamagit si a spus ca are alte pretentii de la mine.... ....evident,ca orice tanar nu a avut rabdare suficienta sa asculte urmarea....si a continuat el cu o intrebare:"dar despre implinire si acumulare spirituala,ce zici?"....fireste ca in unele religii,acesta este scopul adevarat al oricarei vieti.....sau ar trebui sa fie....exista si sumedenie de variatiuni pe aceasta tema.....in fiecare dintre vietile pe care le-am trait,le vom trai,se spune ca avem de invatat niste lectii cu scopul evolutiei noastre spirituale....poate ca familia,serviciul,averile,sunt doar mijloace prin care unii dintre noi vom accede spre alte sfere ale spiritualitatii,care este SCOPUL real al popasului nostru aici,pe pamant...pare paradoxal,dar tocmai aceste lucruri pe care ni le dorim in plan material,ne ajuta sa ne invatam lectiile si sa devenim mai....intelepti,sa zicem....obtinerea lor,mai facil sau mai greu,lupta pentru a le dobandi,toata zbaterea asta a fiecaruia dintre noi intre venirea si plecarea din lumea aceasta,ascunde un SCOP mult mai inalt,mai subtil si intuit de unii....

Se pare ca ...only are dreptate cind "leaga" implinirea personala si de acumulare spirituala.
Calea implinirii personale vizeaza de fapt doua cai si anume...calea spirituala si calea succesului.
Calea spirituala presupune ca viata sa-ti fie influentata de de o relatie personala cu Creatorul Suprem, iara daca se stabileste sau nu o relatie sau nu...depinde de fiecare in parte.Eu personal " am simtit" in mai multe rinduri ca pasii mi-au fost dirijati de EL.
Calea succesului presupune existenta de principii practice, idei, "harti" care te ajuta sa descoperi adevaratele valori ale vietii !

Succes tuturor pe ambele cai...!

Sus In jos
Tarota
VIPVIP

MesajSubiect: Re: CALEA IMPLINIRII PERSONALE   Lun Feb 01, 2010 10:40 pm

putini sunt oamenii care sa se simta impliniti mai ales in zilele noastre pentru ca civilizatia a indus in mintile si-n sufletele tuturor pretentii mult mai mari decat posibilitatile ;
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: CALEA IMPLINIRII PERSONALE   Mar Feb 02, 2010 9:52 am

Vorbeam anterior despre...CALE...am zis ca aceasta ar reprezenta VIATA !
In egala masura CALEA trebuie sa fie luminata, pentru a putea vedea si sti pe unde mergem. Deseori am constatat ca oamenii isi fac planuri rareori, de regula de sarbatori...de Craciun sau pentru o vacanta viitoare...si aceste planuri sunt ...de o zi...sau repede uitate in diverse "sertare" ale sufletului. In aceste conditii se navigheaza prin viata fara a stiu unde trebuie sa ajunem, ancorind pur si simplu unde consideram ca ar fi bine azi, netinind seama de valurile ce vor veni si care ne pot scufunda.Se merge in deriva...in speranta ca valurile vietii se vor potoli si vom da de ape mai line. Cind nu stim in ce ape ne "scaldam"...ne agatam de regula de tot ce ne iese in cale. Ma intristeaza faptul ca destul de multi oameni ,de altfel inteligenti, nu fac nimic sa-si "planifice" viata.
Numai printr-o "planificare" putem sa ne "luminam " calea de urmat ,astfel incit sa ne putem atinge visele.
Glenna Salsbury, autoare a lucrarii THE ART OF THE FRESH START spunea de cel putin patru ginduri care sunt de natura sa poata "lumina" calea omului, respectiv a sti:
- care este scopul meu in viata si de ce sunt aici ?
- care este viziunea mea si spre ce destinatie ma indreapt?
- care este misiunea mea si cum o voi duce la buns sfirsit ?
- care este sistemul meu de valori si cum il voi pune in aplicare?
Sus In jos
SPECTRU
master aspirant
master aspirant

MesajSubiect: Re: CALEA IMPLINIRII PERSONALE   Mar Feb 02, 2010 11:34 am

Pai ce crezi ca toata lumea are talent sa isi contabiliceasca viata?...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: CALEA IMPLINIRII PERSONALE   Mar Feb 02, 2010 1:02 pm

SPECTRU a scris:
Pai ce crezi ca toata lumea are talent sa isi contabiliceasca viata?...

Ok...si tu dreptate...dar cine nu are "talent sa-si contabiliceasca viata..."sa nu aiba "pretentii"...si sa spuna ca...nu i-au reusit prea multe in viata !
Daca nu ai...nici Dumnezeu nu-ti cere !
Sus In jos
doridor_ro
VIPVIP

Reputatie : 27
Localizare : Italia

MesajSubiect: Re: CALEA IMPLINIRII PERSONALE   Mar Feb 02, 2010 2:21 pm

alecs.sandra a scris:
costin a scris:
Propun ca aici membrii acestui forum sa ne spuna ce au facut ei de ajuns la succes, ce nu au facut daca nu au ajuns si ce cred ca ar trebui sa facem "noi" ceilalti, cititorii, pentru a putea sa ne urmam visele.
SCOP+ PASIUNE+ PLANURI+ EXERCITIU+ PERFECTIUNE = PUTERE

Cine oare nu-si doreste sa fie un om puternic ??? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Fireste...ca numai unul slab !

TE INSELI, CRED CA SI CEL SLAB ISI DORESTE SA AJUNGA PUTERNIC, NUMAI CA NU REUSESTE...E O DIFERENTA INTRE A DORI SI A PUTEA [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Mai Costine...ca sa fi un om puternica trebuie sa fi bine informat,..sa-ti realizezi Un vis...inatai trebuie sa ai vise Mari,si pana a realiza un vis Mare realizezi altele mici...Trebuie sa stii sa te ridici din insucese,,Stii in viata cazi de 7 ori,dar ridicate de opt ori"un proverb cinezesc...Si sa-ti urmezi calea spre a realiza Visul..cel cel.visualizezi,i-l doresti..mereu trebuie sa faci ceva..nu sa astepti sa cada..se plateste un pret...
Sa tii ce vrei constient..ptr.ca daca ai da filmul vietii tale inapoi un pic..si nu numai tu..suntem ceea ce am gandit incostient.!
Succesul se invata zi dupa zi..ai cazut te ridici,inveti din greselile tale dar si al altor oameni! study
Sus In jos
only61
moderator

Reputatie : 68

MesajSubiect: Re: CALEA IMPLINIRII PERSONALE   Mar Feb 02, 2010 7:22 pm

pale Question In orice domeniu,literatura de specialitate este diversa si in egala masura,contradictorie....imi place sa ma informez,dar nu voi lua ca litera de lege tot ce citesc....in ce priveste programarea vietii pana in cele mai mici amanunte,sau cum bine spune spectru,"sa contabilicesc viata" mi se pare contraproductiv study ...in functie de personalitatea fiecaruia,de etapa din viata in care se afla,de aspiratii ,ne putem schita niste repere....nu as putea spune ca aspiratiile mele de acum sunt aceleasi pe care le-as fi avut daca nu pica Ceausescu.....asta e doar un exemplu,referitor la context ,la o schimbare care a survenit independent de vointa mea,dar care in mod sigur mi-a influentat Evolutia....nu in rau,nu in bine....doar ca vorbim despre o schimbare....nu trebuie sa ignoram rolul Intamplarii....si un alt exemplu...sa spunem ca o persoana normala,un intelectual, ajunge sa comita o crima....nu cred ca si-a propus asta......ce face un astfel de om,care isi facuse cu totul alte planuri pentru viata lui?!.....clacheaza?!.... sau cazul unor persoane mai putin educate,de la periferia societatii,care ajung sa faca lucruri abominabile,dar care,dupa o perioada de stat dupa gratii,ajung sa citeasca atat de mult incat se produce in ei un salt incredibil din punct de vedere spiritual la care cu siguranta nu au visat!....totul,dar absolut tot ce exista pe planeta si dincolo de ea,se afla intr-o stransa interdependenta si se influenteaza reciproc in divese moduri si vor actiona si asupra evolutiei noastre.....Discutia este complexa si prezinta multe aspecte....altceva mi se pare mie esential in dezvoltarea si evolutia noastra (pe toate planurile)......adaptabilitatea....viziunea de ansamblu....voi explica ce vreau sa spun prin asta, in urmatoarea interventie,ca deja v-am retinut atentia cam mult... Mad
Sus In jos
Tarota
VIPVIP

MesajSubiect: Re: CALEA IMPLINIRII PERSONALE   Mar Feb 02, 2010 7:28 pm

-costine ... din cate stiu eu marile descoperiri s-au facut ... din intamplare sau din ... greseala ;
cam asta e si cu "implinirea personala" ... sunt oameni care-si planifica viata dar sentimentul de implinire il confera ... intamplarea, hazardul sau cum vrei sa-i zici ...
cat despre
- care este scopul meu in viata si de ce sunt aici ? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
- care este viziunea mea si spre ce destinatie ma indreapt? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
- care este misiunea mea si cum o voi duce la buns sfirsit ? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
- care este sistemul meu de valori si cum il voi aplica? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

observi ceva interesant ? am colorat ca sa fiu sigura ca vezi ... cei care afirma ca-si gasesc implinirea personala urmand aceasta ... cale sunt de un egoism si egocentrism feroce
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: CALEA IMPLINIRII PERSONALE   Joi Feb 04, 2010 10:44 am

BUN GASIT TUTUROR !

Am primit ieri un mail...care m-a pus pe ginduri...si care cred eu ca are legatura cu dezvoltarea si implinirea personala...si de aceea in parte doresc sa-l prezint in parte!

Faci si tu CEA MAI MARE GRESEALA a oamenilor neproductivi ?

Wednesday, February 3, 2010 1:09 PM

From:
"Andy Szekely"
[url=http://us.lrd.yahoo.com/_ylc=X3oDMTBsdTZpcnZpBF9TAzM5ODMwMTAyNwRhYwNhZGRBQg--/SIG=1p49uku1h/**http%3A//address.mail.yahoo.com/yab%3Fv=YM%26A=m%26simp=1%26e=contact%2540andyszekely.ro%26fn
=Andy%26ln=Szekely%26.done=http%253A%252F%252Fus.mc556.mail.yahoo.com%252Fmc%252FshowMessage%
253FsMid%253D1%2526filterBy%253D%2526.rand%253D927248154%2526midIndex%253D1%2526mid%253D1_159795
_AOU6vs4AAMDUS2lZVQupgDvAOms%2526m%253D1_160439_AOM6vs4AATVeS2nyeQ6%25252FtXKDp74%25252C1_159795
_AOU6vs4AAMDUS2lZVQupgDvAOms%25252C1_156818_AOI6vs4AADWYS2fnlwyTbhgaOAI%25252C1_154837_AOg6vs4AAHjg
S2a2kQhdp3Kvl5w%25252C1_152828_AOI6vs4AAHjnS2Zx4QhoGB%25252Fu1NM%25252C1_152210_AOU6vs4AACSyS2XdHwS
CQTx4KM0%25252C1_924_AOM6vs4AAIJPS2QJvwCDuTgm4TI%25252C%2526sort%253Ddate%2526order%253Ddown%2526s
tartMid%253D0%2526hash%253D4c7c089f2f8844691ad9f17f6cc8346e%2526.jsrand%253D7005154%2526acrumb%253D.
HTLcRlqueL%2526enc%253Dauto]Add sender to Contacts[/url]

To:
"Subscriber" costinmajor@yahoo.com

" Salut,

Oamenii neproductivi confunda
scopul pentru care li s-a dat mintea
cu scopul pentru care isi cumpara dulap in dormitor.

Creierul nu este un "dispozitiv de depozitare"
cum este dulapul pentru haine si totusi cei mai multi
dintre oamenii neproductivi actioneaza ca si cand ar fi.

Mai concret, oamenii neproductivi si vesnic ocupati
in acelasi timp iau informatiile pe care le primesc si
le depoziteaza in minte, gandind ca le vor regasi
cand vor avea nevoie.

Dar nu e chiar asa…

Poate ca ti s-a intamplat si tie…

Citesti ceva interesant intr-o revista si iti spui…
"interesant, o sa aplic asta cand voi avea nevoie…"
dar apoi uiti…

Sau
Iti spui: "O sa trec dupa serviciu pe la supermarket sa cumpar …"
…dar la finalul zilei te iei cu altele si uiti…

Sau
Ai de dat un telefon ca sa obtii o informatie pretioasa
pentru un proiect la care lucrezi
Dar te apuci de altceva si trece ora pana la care puteai sa suni …
…asa ca amanarea e singura solutie care iti ramane…

Toate aceste simptome ale lipsei de productivitate
ar putea fi sterse cu buretele daca ai face sistematic
doua lucruri foarte simple, aparent opuse:

1. Sa notezi tot ce iti trece prin minte ca idee, proiect sau
lucru de rezolvat in viitor

In felul acesta elimini aproape miraculos presiunea
pe care o simti(daca o simti) mai ales la nivelul capului,
a cefei si a umerilor.

2. Sa nu notezi lucrurile care decizi ca nu sunt importante
si cele care pot fi rezolvate in mai putin de 2-3 minute.
Eu mai numesc aceasta practica "regula celor 2 minute"

Cele doua idei de mai sus fac parte dintre "microtehnicile" de productivitate
care iti pot imbunatati substantial managementul timpului "
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: CALEA IMPLINIRII PERSONALE   Joi Feb 04, 2010 10:53 am

Tarota a scris:
-costine ... din cate stiu eu marile descoperiri s-au facut ... din intamplare sau din ... greseala ;
cam asta e si cu "implinirea personala" ... sunt oameni care-si planifica viata dar sentimentul de implinire il confera ... intamplarea, hazardul sau cum vrei sa-i zici ...
cat despre
- care este scopul meu in viata si de ce sunt aici ?
- care este viziunea mea si spre ce destinatie ma indreapt?
- care este misiunea mea si cum o voi duce la buns sfirsit ?
- care este sistemul meu de valori si cum il voi aplica?

observi ceva interesant ? am colorat ca sa fiu sigura ca vezi ... cei care afirma ca-si gasesc implinirea personala urmand aceasta ... cale sunt de un egoism si egocentrism feroce

Se poate foarte bine sa ai si tu dreptate in ceea ce ce spui...dar dreptatea ta...este "valabila" doar pentru tine...pentru ca asa crezi tu !
Ti se pare normal ca eu...sa pot "discuta" despre scopul tau, despre viziunea ta, despre misiunea ta sau despre sistemul tau de valori ??? In ce calitate sa o pot face ??? Si mai ales...DE CE sa o fac ???
Despre mine...cred ca am dreptul si ca trebuie sa o fac !
Nu cred neaparat ca cine se refera la sine este " de un egoism si egocentrism feroce" !
In rest...numai de bine !
Sus In jos
SPECTRU
master aspirant
master aspirant

MesajSubiect: Re: CALEA IMPLINIRII PERSONALE   Joi Feb 04, 2010 11:07 am

"Oamenii neproductivi confunda
scopul pentru care li s-a dat mintea
cu scopul pentru care isi cumpara dulap in dormitor."..ha, ha, ha

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] d'aia am eu mereu liste de prioritati la mine, ca sa ajung la scop [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Tarota
VIPVIP

MesajSubiect: Re: CALEA IMPLINIRII PERSONALE   Vin Feb 12, 2010 9:12 am

bine Costine ... fie cum zici tu [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] cand o sa ma simt "implinita personal" o sa comentez in cunostinta de cauza , pana atunci imi dau si eu cu parerea [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: CALEA IMPLINIRII PERSONALE   

Sus In jos

CALEA IMPLINIRII PERSONALE

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
PRIETENIE  :: 
0AMENII si VIATA
-
Mergi direct la: