Photobucket
Translate this Page

FORUM click aici FERICIREA - Pagina 9
PRIETENIE
BUN VENIT PE FORUMUL " PRIETENIE " !!! NE FACE PLACERE PREZENTA TA !!!
PRIETENIE

CalendarCautareAcasaPORTALFAQBlogGrupuriMembriInregistrareConectareGalerie
IMPORTANT
Acest site este optimizat pentru:

Mozilla F.
Photobucket G. Chrome Photobucket
CARICATURI
caricaturi,caricatura zilei
VIZITATI
FORUM vizitati NOUTATI FORUM vezi filmul " Carari Intortocheate "
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Ultimele subiecte
» Ziua ta de nastere
Mier Apr 03, 2013 8:26 pm Scris de kamil8

» Dragoste sau Gelozie ???
Lun Feb 18, 2013 12:51 am Scris de iulisa

» Mi-as dori...
Dum Dec 02, 2012 9:48 pm Scris de kamil8

» Ce ai face daca...?
Mier Noi 21, 2012 9:17 pm Scris de kamil8

» FERICIREA
Mier Noi 21, 2012 6:40 pm Scris de Tarota

» Curaj!!! ... si fara inhibitii...
Mier Aug 15, 2012 7:34 am Scris de Tarota

» Loc de LAUDA !!!
Mier Aug 08, 2012 3:44 pm Scris de Tarota

» SFINTELE PASTI
Dum Apr 15, 2012 9:25 am Scris de Tarota

» Cum slabim in mod sanatos??
Mier Apr 11, 2012 1:19 pm Scris de doridor_ro

» CAFEAUA-bautura sau drog???
Mier Apr 11, 2012 1:11 pm Scris de doridor_ro

NOUTATI
MENIU
CINEMA
SONDAJ
V-a placut forumul Prietenie?

View Results
De STIUT
Top greseli pe care le fac femeile in pat
 Emoticoane si imagini grafice

Cele mai ciudate legi legate de sex din lume

Arta impacarii – Dragoste & Sex

15 motive sa-ti inseli partenerul sau partenera

5 tipuri de barbati cu care TREBUIE sa faci sex

5 semne ca va potriviti la pat
CONTOR

Distribuiti | 

FERICIREA

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
AutorMesaj
mielusica
VIPVIP

Reputatie : 25
Data de inscriere : 31/01/2010
Varsta : 57
Localizare : Spania

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mier Apr 13, 2011 9:32 am

Nu trebuie sa fie intotdeauna (fericirea - starea de beatitudine),urmata de fericire,cu atat mai mult cu cat suntem constiente ca > trece > asa cum trec toate....Sa ne bucuram si sa traim din plin clipele care ne dau taria sa mergem mai departe.
Sus In jos
Tarota
VIPVIP

Reputatie : 36
Data de inscriere : 31/12/2009
Varsta : 50
Localizare : NEAMT

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mier Apr 13, 2011 9:48 am

Mad cam asta voiam să spun și eu doar că intenția era să subliniez că nu are rost să alergăm după cai verzi pe pereți și să ne mulțumim cu ce avem rusine Shocked

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
Sus In jos
mielusica
VIPVIP

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mier Apr 13, 2011 9:59 am

Daca "alergam"sau "visam",candva....cred ca acum am ajuns la maturitate - in gandire ...si nu mai cautam sau visam ,ori sa alergam...in schimb,stim sa nici nu "ratam" ocaziile care ne sunt dupa "gust"... cyclops
Sus In jos
kamil8
master aspirant
master aspirant

Reputatie : 14
Data de inscriere : 05/01/2010
Localizare : Ploiesti

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mier Apr 13, 2011 6:54 pm

mielusica a scris:
Daca "alergam"sau "visam",candva....cred ca acum am ajuns la maturitate - in gandire ...si nu mai cautam sau visam ,ori sa alergam...in schimb,stim sa nici nu "ratam" ocaziile care ne sunt dupa "gust"... cyclops

parafrazez o vorba: fericirea la batranete e mai rea decat la tinerete( de fapt se zicea dragostea) Mad cat
Sus In jos
Gabi
VIPVIP

Reputatie : 41
Data de inscriere : 03/01/2010
Varsta : 53
Localizare : Sibiu

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Joi Apr 14, 2011 8:30 am

"rea" kamil???nu cred!!! Smile
Sus In jos
kamil8
master aspirant
master aspirant

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Joi Apr 14, 2011 7:51 pm

Gabi a scris:
"rea" kamil???nu cred!!! Smile

o percepi mai profund si daca pleaca te doare mai tare
Sus In jos
Gabi
VIPVIP

Reputatie : 41
Data de inscriere : 03/01/2010
Varsta : 53
Localizare : Sibiu

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Vin Apr 15, 2011 6:43 am

Laughing da, ai dreptate, desi...cand pleaca, doare oricum!!
Sus In jos
mielusica
VIPVIP

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Sam Apr 16, 2011 8:04 am

...dar vine asa de greu!Ca stim si vedem prea bine si avem pretentii....
cat despre durere....depinde,zic eu acum....poate ca e la alta dimensiunea si ea...cel putin ,eu n-o mai simt atat de acut ,ca altadata.
Sus In jos
doridor_ro
VIPVIP

Reputatie : 27
Data de inscriere : 01/01/2010
Localizare : Italia

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Lun Apr 18, 2011 2:02 pm

Pe scurt, cele şapte etape ale trezirii şi împlinirii sufletului sunt următoarele:

1. Rezolvarea problemelor

Dezvoltarea sănătoasă şi sigură a sufletului începe cu rezolvarea tot mai multor probleme prin eforturi proprii. Încă de la o vârstă foarte fragedă învăţăm să mergem singuri în picioare, să vorbim, să mâncăm şi apoi să ne îmbrăcăm. Dacă omul ar menţine acelaşi ritm de învăţare ca în primii ani de viaţă, atunci ar fi capabil de lucruri cu adevărat uluitoare.

Rezolvarea cât mai multor probleme care ţin de existenţa noastră prin eforturi individuale este o condiţie necesară (nu şi suficientă) pentru dobândirea unei vieţi sufleteşti sănătoase. Rezolvarea problemelor prin eforturi proprii, declanşează dezvoltarea unor procese psihologice complexe care au ca finalitate formarea unei personalităţi puternice şi armonioase. Se spune că un om a reuşit să integreze corect în viaţa sa rezolvarea problemelor, dacă acestea s-au transformat din „poveri” sau „obstacole” în „provocări”. Astfel, orice problemă devine un mijloc de perfecţionare continuă a sufletului, un prilej de verificare şi dezvoltare a calităţilor psihice şi spirituale, la fel cum obstacolele din arenă sunt pentru jocheu şi calul său un mijloc de a-şi etala măiestria şi nu o sursă de stres şi griji inutile.

2. Asumarea responsabilităţii

Rezolvarea problemelor presupune în mod obligatoriu luarea unor decizii. Iar luarea deciziilor aduce cu sine responsabilitatea. Adeseori căutăm ajutorul celorlalţi nu neapărat pentru că nu am fi capabili să găsim singuri soluţii, ci pentru că nu putem să ne asumăm responsabilitatea deciziilor care se impun. Dezvoltarea sufletului cere ca de la un moment dat încolo să fim capabili să ne asumăm responsabilitatea unor decizii din ce în ce mai importante şi să acţionăm fără a mai aştepta „încurajările” unuia sau altuia.

Asumarea responsabilităţii este şi o problemă de creştere a puterii personale. Se observă cu uşurinţă că acele persoane care au o mare putere individuală sunt capabile să-şi asume şi responsabilităţi foarte mari. Asumarea responsabilităţii ne mai învaţă lecţia detaşării, a egalei distanţe faţă de eşec sau succes. Iar omul care a învăţat lecţia detaşării putem spune că a învăţat lecţia fundamentală a vieţii.

3. Munca dezinteresată

După asumarea responsabilităţii trebuie să învăţăm să muncim dezinteresat sau, altfel spus, să facem fapte bune. Prin fapte bune înţelegem acele acţiuni prin care noi îi ajutăm în mod voluntar pe ceilalţi să facă un lucru bun. În aceste acţiuni nu trebuie să fim nici constrânşi şi nici să ne gândim la o recompensă. Sunt fapte bune doar acele acţiuni complet dezinteresate, prin care am fost de folos cuiva într-un sens pozitiv. Atunci când binele celorlalţi a devenit mai important decât binele nostru, înseamnă că suntem capabili să facem fapte bune sau să muncim dezinteresaţi. Realizarea constantă, zi de zi, a faptelor bune conduce la trezirea sufletului.

4. Afectivitatea şi dragostea

În opinia mea, afectivitatea sau dragostea autentică apare numai şi numai după ce am parcurs cu adevărat primele trei etape. Transformările interioare pe care le atragem odată cu parcurgerea primelor trei etape, vor aduce sufletul în starea în care să poată vibra pe frecvenţa iubirii. Chiar şi aşa, fără să ţinem cont de toate observaţiile anterioare, ne dăm seama că după ce binele aproapelui va conta mai mult decât binele propriu, abia atunci va putea să crească în noi afectivitatea şi dragostea. Dragostea adevărată sau totală poate să apară doar în acele suflete care au ajuns la stadiul de a munci dezinteresat pentru aproapele lor. Dragostea sănătoasă apare numai şi numai ca o consecinţă firească a nenumăratelor fapte bune realizate de noi şi atunci când apare astfel, nu ne va mai părăsi niciodată.

5. Centrarea în inimă

Rezolvarea problemelor vieţii, asumarea responsabilităţii faţă de deciziile luate şi munca dezinteresată sau faptele bune ne pregătesc, după cum am văzut, pentru înflorirea iubirii în suflet. Etapa a patra este crucială, pentru că ea presupune apariţia unor transformări profunde de ordin calitativ la nivelul structurilor psihomentale. Dacă parcurgerea primelor trei etape se bazează mai mult pe o serie de transformări „mecanice”, pe o aranjare corectă a diferitelor componente psihice şi materiale, apariţia afectivităţii va aduce cu sine o transformare de ordin calitativ.

Trăirea preponderentă a vieţii din perspectiva iubirii presupune apariţia şi dezvoltarea unui nou centru de percepţie a lumii. Mintea nu mai este suficientă acum, pentru că toate mecanismele ei de percepţie se bazează pe faptul că realitatea ar fi o sumă de obiecte de sine stătătoare, în timp ce iubirea, vine şi ne revelează taina că, în esenţă, toate sunt Una. Se va dezvolta treptat un nou centru de percepţie a lumii pe care înţelepţii l-au numit în mod generic „inimă”. Centrul fiinţei se va deplasa din minte în inimă. Aceasta este centrarea în inimă şi se obţine prin contemplarea interioară a iubirii.

6. Iubirea pură

Pe fondul centrării în inimă se produc o serie de transformări calitative ale iubirii. De la o iubire-relaţie, trecem către cea de a şasea etapă, aceea a iubirii ca stare. În etapa a patra, iubirea este în strânsă legătură cu lumea exterioară a obiectelor şi a acţiunilor. Putem spune că ea este conexă lumii fenomenale. În etapa a şasea iubirea devine o stare, o formă de conştiinţă, un câmp de forţă universală, conexă cu lumea pur subiectivă a spiritului.

7. Împlinirea sufletului

Focul iubirii pure, amplificat prin centrarea în inimă va „aprinde” sufletul. Aşa cum căldura primăverii trezeşte la viaţă mugurii şi împodobeşte Pământul, la fel, iubirea va conduce sufletul către Pomul Vieţii. Trezirea sufletului este înflorirea spirituală, este cea mai înaltă împlinire, este începutul şi sfârşitul oricărui drum. Înţelepţii, preoţii, poeţii, artiştii geniali au afirmat de-a lungul veacurilor că omul doarme, că tot ceea ce trăieşte este doar un vis şi că datoria lui este de a se trezi. Desigur, s-a speculat în fel şi chip somnul şi trezirea omului. Din punctul meu de vedere contează doar faptul că sufletul trebuie trezit, trebuie adus la Viaţă şi se pare că toată lumea este de acord cu acest lucru. Trebuie să avem curajul de a parcurge etapele prezentate mai sus fără să ne gândim la o recompensă şi lumina spiritului ni se va dezvălui treptat, într-un mod unic, specific inimii fiecăruia în parte, tot aşa cum soarele răsare lent şi în fiecare zi altfel.

Sus In jos
kamil8
master aspirant
master aspirant

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mar Apr 19, 2011 8:10 pm

In cea mai mare parte a vietii fiind singura ma invatat sa trec prin toate aceste etape, parcurse mai usor mai greu mai bine sau mai prost.
Am ajuns la straea iubirii de genul iubirii prietenesti, ce fata buna este, te poti baza pe ea, am dat iubire celor apropiati mie , nu stiu daca am ajuns la lumina spirituala dar constiinta ca cineva acolo sus ma iubeste asa cum sunt, si nu imi da mai mult decat pot duce o am.
Este sufucienta aceasta iubire? Ca pe cealalta nu am intalnit-o, sau am fost oparba si nu am vazut-o? Sufleteste imi mai lipseste ceva.
In consecinta ma descurc in continuare ca pana acum ......
Sus In jos
Tarota
VIPVIP

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Joi Apr 21, 2011 10:26 pm

Question Dori draga, ce se intampla cu tine? eu la punctul 4 m-am oprit Mad nu stiu daca mi l-am insusit dar sigur nu voi trece de el... Sleep asa m-a setat Mama Naturii Arrow Laughing

Sus In jos
mielusica
VIPVIP

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Joi Apr 28, 2011 3:12 pm

Ha! Zic si eu,ca decat munca dezinteresata (dezinteresanta) mai bine lenevesc..... Suspect ...sabloane,sabloane....in care nu se poate sa ne incadram toti...si apoi in ceea ce priveste inima(sufletul),am avut grija sa nu-l ingradesc,sa-l las rebel,sa fie asa cum simte,asta neansemnand ca n-am fost responsabila de faptele mele...
Si azi sunt intr-o stare de bine....ca sa nu spun fericire...
voi cum sunteti? cherry
Sus In jos
Tarota
VIPVIP

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mier Mai 04, 2011 9:23 pm

Evil or Very Mad azi m-a curtat un tip ... real Smile cam casatorit el, cam cu functie dar se cheama ca mai prezint interes ... sexologic Mad Sleep

Sus In jos
mielusica
VIPVIP

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Sam Mai 07, 2011 11:19 pm

E de bine! Daca curtatul ar veni din alta parte,tot de la cineva real dar fara obligatii...cred c-ar fi si mai bine...
Sus In jos
only61
moderator

Reputatie : 68

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Lun Mai 09, 2011 6:44 pm

macar si-a verificat potentialul,desi nu cred ca mai era necesar Smile

Sus In jos
Tarota
VIPVIP

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Lun Mai 09, 2011 7:14 pm

Evil or Very Mad oricum m-am simtit bine mai ales ca a facut-o in vazul colegilor mei Mad Sleep

Sus In jos
doridor_ro
VIPVIP

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Lun Mai 09, 2011 8:15 pm

Tarotica..si esti fericita Evil or Very Mad ...
Sus In jos
andrasboy
VIPVIP

Reputatie : 24
Data de inscriere : 29/12/2009
Varsta : 47
Localizare : tarnaveni

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mar Mai 10, 2011 7:29 pm

euu,euuuu,raspund eu...categoric,parca o vad pe pisoi cu un zambet "ascuns",cu ochii mari,facand pe "nevinovata"

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] rendeer

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ... hei hei

Opriti planeta !...vreau sa cobor !!!
Sus In jos
doridor_ro
VIPVIP

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mar Mai 10, 2011 9:02 pm

Adevarat..Andrasule....e leoaica...vesnica adolescenta
Sus In jos
Tarota
VIPVIP

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mar Mai 10, 2011 9:07 pm

doridor_ro a scris:
Tarotica..si esti fericita Evil or Very Mad ...
Mad m-am lins pe botic de fericire king mie imi place flirtul dar nu si ... relatia sunt superficiala ? Sleep

Sus In jos
carmen.
VIPVIP

Reputatie : 35
Data de inscriere : 02/01/2010

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mar Mai 10, 2011 9:15 pm

draga mea....sau pisoi zapacit ce esti clown superficiala???????? TU????????
esti una din cele mai cerebrale persoane ce le-am cunoscut
Sus In jos
doridor_ro
VIPVIP

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mar Mai 10, 2011 9:17 pm

tarotica..leoaica frumusica....de orgoliosi ce sunteti voi leuti..nu cereti nimic....Nu esti superficiala--de la flirt...se ajunge ..la ceva mai mult...
...vine timpul... Suspect
Sus In jos
Tarota
VIPVIP

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mier Aug 03, 2011 5:12 pm

Laughing de multa vreme nu am mai ascultat niste melodii si acum am o stare de bine in timp ce se deruleaza ... nu-mi trebuie cine stie ce sa fiu multumita Sleep

Sus In jos
mielusica
VIPVIP

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mier Aug 03, 2011 10:38 pm

"Bucuriile mici...."...cum se spune.
Sus In jos
doridor_ro
VIPVIP

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Joi Aug 04, 2011 1:36 pm

si lucrurile mici ne dau fericireaaaaaaaaaa!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Astazi la 6:24 am

Sus In jos

FERICIREA

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 9 din 10Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
PRIETENIE  :: 
0AMENII si VIATA
-
Mergi direct la: