Photobucket
Translate this Page

FORUM click aici FERICIREA - Pagina 6
PRIETENIE
BUN VENIT PE FORUMUL " PRIETENIE " !!! NE FACE PLACERE PREZENTA TA !!!
PRIETENIE

CalendarCautareAcasaPORTALFAQBlogGrupuriMembriInregistrareConectareGalerie
IMPORTANT
Acest site este optimizat pentru:

Mozilla F.
Photobucket G. Chrome Photobucket
CARICATURI
caricaturi,caricatura zilei
VIZITATI
FORUM vizitati NOUTATI FORUM vezi filmul " Carari Intortocheate "
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automata: 
:: Mi-am uitat parola
Ultimele subiecte
» Ziua ta de nastere
Mier Apr 03, 2013 8:26 pm Scris de kamil8

» Dragoste sau Gelozie ???
Lun Feb 18, 2013 12:51 am Scris de iulisa

» Mi-as dori...
Dum Dec 02, 2012 9:48 pm Scris de kamil8

» Ce ai face daca...?
Mier Noi 21, 2012 9:17 pm Scris de kamil8

» FERICIREA
Mier Noi 21, 2012 6:40 pm Scris de Tarota

» Curaj!!! ... si fara inhibitii...
Mier Aug 15, 2012 7:34 am Scris de Tarota

» Loc de LAUDA !!!
Mier Aug 08, 2012 3:44 pm Scris de Tarota

» SFINTELE PASTI
Dum Apr 15, 2012 9:25 am Scris de Tarota

» Cum slabim in mod sanatos??
Mier Apr 11, 2012 1:19 pm Scris de doridor_ro

» CAFEAUA-bautura sau drog???
Mier Apr 11, 2012 1:11 pm Scris de doridor_ro

NOUTATI
MENIU
CINEMA
SONDAJ
V-a placut forumul Prietenie?

View Results
De STIUT
Top greseli pe care le fac femeile in pat
 Emoticoane si imagini grafice

Cele mai ciudate legi legate de sex din lume

Arta impacarii – Dragoste & Sex

15 motive sa-ti inseli partenerul sau partenera

5 tipuri de barbati cu care TREBUIE sa faci sex

5 semne ca va potriviti la pat
CONTOR

Distribuiti | 

FERICIREA

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
AutorMesaj
mallinna
senior aspirant
senior aspirant

Reputatie : 0
Data de inscriere : 02/07/2010
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mar Iul 13, 2010 2:02 pm

colacdesalvare a scris:
Poate sau sigur te contrazic,adevarata fericire este atunci cand dai nastere unui sufletel,

"Sufletelele' de care vb se nasc din iubire.
Sus In jos
colacdesalvare
VIPVIP

Reputatie : 18
Data de inscriere : 31/12/2009
Varsta : 47
Localizare : Tarnaveni

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mar Iul 13, 2010 2:32 pm

da intradevar,e nevoie de iubire,dar sa nu uitam ca iubirea te face sa suferi cateodata
Sus In jos
mallinna
senior aspirant
senior aspirant

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mar Iul 13, 2010 3:02 pm

A iubi inseamna a trai viata celuilalt. Sa uiti de tine si sa te daruiesti cu totul celuilalt fara a astepta vreodata ceva in schimb, aceasta este adevarata iubire care te inalta si te purifica de tot ce e murdar in lumea aceasta. "

Nasterea unui copil ce nu e nascut din iubire, doar din egoism, nu e fericire.

Sus In jos
Gabi
VIPVIP

Reputatie : 41
Data de inscriere : 03/01/2010
Varsta : 53
Localizare : Sibiu

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mar Iul 13, 2010 3:18 pm

Dragii mei, cuvintele mele sunt de prisos.Sunt de acord cu ceea ce a spus George:
"Îţi spun ce am ales eu: voi trăi din plin fiecare zi, fiecare
răsuflare, şi mai presus de toate, fiecare prietenie. "
Sus In jos
mielusica
VIPVIP

Reputatie : 25
Data de inscriere : 31/01/2010
Varsta : 57
Localizare : Spania

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mar Iul 13, 2010 3:55 pm

"A iubi inseamna a trai viata celuilalt" [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] Nu cred....oricat de mult te-ai stradui ,NU poti decat sa-ti traiesti propria viata...
Sus In jos
carmen.
VIPVIP

Reputatie : 35
Data de inscriere : 02/01/2010

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mar Iul 13, 2010 6:27 pm

...eu nu vreau sa traiesc viata nimanui si nici nu-mi doresc ca cineva sa traiasca viata mea; asta nu mai e dragoste( parerea mea). tot ce-mi doresc (si mi-am dorit) e ca persoana pe care o iubesc sa fie fericita, alaturi de mine si eu, alaturi de el. si dupa cum stiu ca nu exista doua entitati identice, stiu ca e imposibil si absurd sa pretind, sa astept si sa accept ca cineva, dintr-un anumit moment, sa renunte la tot, sa devina "eu".....

sunt destul de plictisitoare, enervanta, colerica, cicalitoare, obositoare, suparatoare, deloc amuzanta, stresanta si obtuza, ca sa-mi inchipui ca cineva ar alege viata mea, cu toate defectele enumerate si omise aici(din respect pentru voi)
Sus In jos
Tarota
VIPVIP

Reputatie : 36
Varsta : 50
Localizare : NEAMT

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mar Iul 13, 2010 7:13 pm

referitor la postarea lu Only ... ratiunea, logica nu te pot proteja de durere, suferinta, nefericire... chiar daca iti impui sa fii fericit , atunci cand faci asta esti prins deja in mrejele nefericirii si incerci sa scapi protejandu-te cu diverse tactici ... nu faci decat sa ,aschezi si sa ingropi in adancul tau samburele unei nefericiri...
personal am simtit fericirea, e o senzatie care te invaluie si te cuprinde neinvitata si neprovocata, e o stare in care plutesti si zambesti si toti din jurul tau iti sunt dragi, aceasta stare nu reusesc sa mi-o induc nicicum indiferent ce mi-as zice, ce as face, daca zambesc, sunt sanatoasa, vesela, comunicativa nu inseamna ca sunt ... fericita, dar nici nefericita, starile astea sunt stari de scurta durata, puternice ca intensitate si care pur si simplu ma bulverseaza si niciodata, dar absolut niciodata nu au fost premeditate
va intreb si pe voi inca o data cand ati simtit ca sunteti fericiti? dar fericiti, nu multumiti, linistiti etc ...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
Sus In jos
only61
moderator

Reputatie : 68
Data de inscriere : 01/01/2010

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mar Iul 13, 2010 9:02 pm

Da,cred ca fiecare dintre noi a simtit ca este fericit in anumite momente ale vietii....si DA,ratiunea si forta interioara a fiecaruia, ne face sa putem trece peste momentele de depresie,de nefericire, de disperare....daca ne lasam coplesiti,clacam si asta face deosebirea intre oamenii care reusesc sa isi pastreze optimismul si sa treaca prin viata zambind deseori si cei carora le tuna si fulgera, sau sunt mereu tristi si deprimati...

Sus In jos
colacdesalvare
VIPVIP

Reputatie : 18
Localizare : Tarnaveni

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mar Iul 13, 2010 9:07 pm

Mallina ai plans vreodata de fericire?
Sus In jos
only61
moderator

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mar Iul 13, 2010 9:48 pm

Putem/suntem fericiti?!
Raspunsul se cere a fi afirmativ nu în speranta unei atingeri întârziate a acestui ideal, ci pentru mentinerea puterii noastre de a continua sa traim în deplinatatea facultatilor noastre mintale. Închipuiti-va o lume în care toti sunt constienti ca fericirea este imposibil de atins, constienti de faptul ca este posibila doar atingerea unui surogat al fericirii, o lume care nu poate trai fara certitudini si fara sperante, care nu suporta si nu accepta surogatul. Este adevarat ca aveti în imagine o lume de nebuni adânciti în depresie, o lume care nu stie nici macar sa zâmbeasca?
Din acest motiv avem nevoie de filosofi ai fericirii, avem voie sa ne mintim ca suntem fericiti, interzicându-ne a vedea adevarul sau, chiar incapabili de a mai vedea adevarul datorita unui probabil pact cu el însusi al unui Mare Anonim, în acceptiunea blagiana, de a ne ascunde maretia fericirii supreme si micimea presupusei noastre fericiri, astfel încât, în timp, am ajuns sa râdem de dragul unui zâmbet considerându-l exponent înzecit al unei evidente fericiri.
Din acelasi motiv avem nevoie de credinta în Cel de Sus, adica, credinta într-o întruchipare a Marelui Anonim, care ne va asigura "dincolo" o noua fericire incomparabila cu cea din timpul vietii.
Astfel se ajunge la termenul de credinta, la sentimentul de credinta, la Rai si Iad, la bine si rau, fiind necesara o noua întoarcere în timp. Oare popoarele antichitatii, crezând în zei, si în întruchipari ale aceluiasi intangibil Mare Anonim, în Câmpii Alizee si Tartar, si în acelasi bine si rau, nu faceau acelasi lucru pe care noi îl facem acum? Nu îsi ofereau oare singuri subfericiri legându-se la ochi, neobligati de nimeni, si multumindu-se sa spuna ca mai au întotdeauna pe fragila Speranta? Si crezând în Rai, Câmpii Alizee, Iad si Tartar, în Dumnezeu si zei nu ne-am oferit dintotdeauna o protectie inconstienta de nebunie?
Sau sunt fericiti doar copiii în naivitate si cei ce înnebunesc realizând prezenta surogatului, ca purtându-se copilareste, sa se simta fericiti? Mai suntem în masura a-i privii cu scârba pentru ca au clacat sau ar trebui sa îi privim cu invidie pentru ca sunt cei care si-au atins fericirea? Dar în legile ce duc spre fericire este interzisa invidia, deci nu, nu suntem în masura sa îi privim astfel pentru ca nici macar nu mai realizam scopul abandonarii lor în nebunie.

Sus In jos
mallinna
senior aspirant
senior aspirant

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mar Iul 13, 2010 11:04 pm

colacdesalvare a scris:
....................................

Lacrimi de fericire zici?.. da am trait astlel de emotie , e complet diferita de " plansul" in sine. E ceva intre agonie si extaz, ce te purifica. Din pacate sunt rare in viata astfel de momente dar suficiente sa simti ce e fericirea.

Fetelor degeaba incercati sa" pareti" cerebrale. Iubirea vine cand vrea ea , n-ai cum s-o opresti. E un privilegiu sa poti iubi nu doar sa te indragostesti, atunci simti ca poti trai viata altuia.
Sus In jos
mielusica
VIPVIP

Reputatie : 25
Data de inscriere : 31/01/2010
Varsta : 57
Localizare : Spania

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mier Iul 14, 2010 9:26 am

Mallina,am iubit dar ....n-am avut nici un moment imboldul sa vreau sa traiesc viata lui,si sentimentul ca traim impreuna,ne bucuram impreuna si ca ne complectam.
Desigur ca iubirea ,vine fara sa te anunte din timp,desi unele simtome pot sa e duca la realizarea prezenei acesteia,inr-o anumia etapa a vietii - zbori - fara prea multa ratiune ( sau hai sa spunem c-o ignori cu desavarsire - e "nebunia" tineretii")....apoi,intr-o alta faza "nebunia",e atenuata de constientizarea ratiunii si ajungi ca acestea doua sa "conlucleze "(dar asta de la caz la caz )...si poti sa fii "fericit",in alt mod.
Sus In jos
Tarota
VIPVIP

Reputatie : 36
Varsta : 50
Localizare : NEAMT

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mier Iul 14, 2010 2:49 pm

personal am fost fericita, de fapt am constientizat acea fericire , de doua ori pana acum, o data cand am discutat cu o persoana necunoscuta care-mi citise cateva povestioare si m-a laudat No propunandu-mi si sprijinul lui pentru tiparire, iar a doua oara cand am finalizat o povestire... imi amintesc ca trebuia sa merg la Piatra si abia terminasem de scris si tot drumul eram in alta lume, pluteam pur si simplu de fericire ca-mi iesise povestirea asa cum voiam eu.
poate ca e curios dar nu cred ca sunt singura care are curajul sa spuna ca nu a fost fericita in marile momente ale vietii : reusita la facultate, casatoria, nasterea unui copil, bla, bla, bla ... aceste momente au fost precedate de tensiuni nervoase, stres, emotii care m-au facut sa astept sa ... treaca mai repede clipa respectiva Mad

Sus In jos
Gabi
VIPVIP

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mier Iul 14, 2010 3:24 pm

Tarota..fiecare dintre noi are momentele lui de fericire...ceea ce imi transmite mie, cele mai mari emoptii, cele mai intense trairi..poate ca pentru tine..sa nu insemne nimic si reciproc..
pt. mine..nasterea Andrei(fiica mea) si momentul cand am am vazut-o si am aflat ca e sanatoasa...mi-au adus lacrimi de fericire.Nu pot spune acelasi lucru despre momentul casatoriei(cand lacrimile au fost provacate de stres, oboseala...)..am mai avut astfel de momente(putine e drept)si singurul lucru, pe care il regret este ca nu am stiut sa ma bucur intotdeauna de el(sa incerc sa le prelungesc), dar...cum sunt o optimista incurabila...spun ca :Niciodata nu e prea tarziu! [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
Sus In jos
SPECTRU
master aspirant
master aspirant

Reputatie : 14
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 52
Localizare : Iasi

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mier Iul 14, 2010 4:13 pm

Multe momente de fericire, uneori lipsite de importanta pentru ca pareau prea firesti[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Sus In jos
mallinna
senior aspirant
senior aspirant

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mier Iul 14, 2010 4:53 pm

Madalina nu mai e!!!.... si " parea' " asa fericita!!!

..

Dumnezeu s-o ierte si s-o ajute sa-si gaseasca fericirea in alte sfere
Sus In jos
andrasboy
VIPVIP

Reputatie : 24
Data de inscriere : 29/12/2009
Localizare : tarnaveni

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mier Iul 14, 2010 5:22 pm

s-o ierte Dumnezeu

...iata un caz real,cand,din nou ne punem intrebarea: CE ESTE FERICIREA???

"Sunt o artista implinita, o mama si o femeie fericita. Am fost cea mai fericita mamica de pe pamant in clipa in care mi-am strans puiul in brate.", marturisea chiar ieri Madalina Manole pentru Agerpress.

...si AZI???

pe telefonul lui Mihai Petru, sotul Madalinei Manole, a fost gasit un mesaj in care artista explica motivele pentru care si-ar fi luat viata:

Madalina Manole a scris ca stie ca este iubita si ca ii pare rau, dar nu se mai simte frumoasa. Madalina a mai spus ca nimeni nu este vinovat pentru moartea ei, dar si ca se simtea terminata fizic !!!

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ... hei hei

Opriti planeta !...vreau sa cobor !!!
Sus In jos
only61
moderator

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mier Iul 14, 2010 6:07 pm

Dumnezeu s-o ierte si s-o aiba in grija lui!...mereu am spus ca nimic nu este ceea ce pare...ea parea o fata fericita, insa din discutiile pe care le aud acum se pare ca nu era chiar asa...nu putem sti ce si cate s-au adunat in sufletul ei...pentru unii care au traversat tragedii mari in viata lor, motivele ei li se pot parea puerile...dar sufletul unui om oricat de puternic ar parea,este/poate fi extraordinar de fragil...ceea ce nu pot sa inteleg este cum o mama poate da dovada de atata egoism ,lasand un ingeras sa creasca fara sa cunoasca dragostea materna

Sus In jos
mallinna
senior aspirant
senior aspirant

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mier Iul 14, 2010 6:10 pm

andrasboy a scris:
s-o ierte Dumnezeu

...iata un caz real,cand,din nou ne punem intrebarea: CE ESTE FERICIREA???

"Sunt o artista implinita, o mama si o femeie fericita. Am fost cea mai fericita mamica de pe pamant in clipa in care mi-am strans puiul in brate.", marturisea chiar ieri Madalina Manole pentru Agerpress.

...si AZI???

pe telefonul lui Mihai Petru, sotul Madalinei Manole, a fost gasit un mesaj in care artista explica motivele pentru care si-ar fi luat viata:

Madalina Manole a scris ca stie ca este iubita si ca ii pare rau, dar nu se mai simte frumoasa. Madalina a mai spus ca nimeni nu este vinovat pentru moartea ei, dar si ca se simtea terminata fizic !!!

..............................................................

Asadar fericirea se masoara in clipe efemere?

"Am fost cea mai fericita mamica de pe pamant in clipa in care mi-am strans puiul in brate."

O femeie care atinge fericirea tinand in brate rodul iubirii ei n-are voie sa moara decat din vointa divina.
Pentru mine ce am atins de doua ori " fericirea" de a fi mama, gestul ei ramane un mister.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
andrasboy
VIPVIP

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mier Iul 14, 2010 6:26 pm

Este o zi trista,pacat ca am pierdut o asa artista!!!...daaar si mereu exista un dar,in acest "mister" a ramas un "sufletzel" de om,doar de cateva luni !!!...desi,intotdeauna exista ,eu unul NU gasesc o explicatzie !!! :in ceatza:

Sus In jos
only61
moderator

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mier Iul 14, 2010 6:29 pm

Sa-ti traiasca puii,Malina!...Asta nici eu nu pot pricepe consider ca dupa ce dai nastere unui copil,parte din viata ta nu-ti mai apartine...oricat de greu mi-ar fi fost vreodata,oricat de deprimata as fi fost, sau cand nu mai puteam zari orizontul, ceea ce mi-a dat puterea de a merge mai departe a fost copilul meu...forta interioara a fiecaruia dintre noi ,culmea, vine si dinafara noastra intr-un fel, din gesturile sau vorbele celor dragi...

Sus In jos
Gabi
VIPVIP

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mier Iul 14, 2010 6:43 pm

Dragii mei..singura explicatie pt. mine este ca..nu mai era ea insasi..o mamama NU POATE FACE ASTA!..cred ca sinucigasii nu mai sunt stapani pe vointa lor..altcineva hotaraste pt. ei...altfel...nu pot sa accept...Dumnezeu sa o ierte!
Sus In jos
alecs
VIPVIP

Reputatie : 27
Data de inscriere : 30/12/2009
Varsta : 49

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mier Iul 14, 2010 6:47 pm

colacdesalvare a scris:

intamplator am deschis acest site sa citesc intr-o pauza....intamplator am citit tocmai postarea ta...dar nu intamplator am plans acum 10 minute de fericire....ci pentru ca asta am simtit.... [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
Sus In jos
andrasboy
VIPVIP

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mier Iul 14, 2010 6:51 pm

...asa,deci NU intamplator ai simtzit ca ai o stare de fericire,nuuu??? Question

Sus In jos
mallinna
senior aspirant
senior aspirant

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Mier Iul 14, 2010 6:55 pm

alecs a scris:
colacdesalvare a scris:

intamplator am deschis acest site sa citesc intr-o pauza....intamplator am citit tocmai postarea ta...dar nu intamplator am plans acum 10 minute de fericire....ci pentru ca asta am simtit.... [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]
....................................................
Ma bucur pt tine : sunny
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: FERICIREA   Astazi la 3:27 pm

Sus In jos

FERICIREA

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 6 din 10Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
PRIETENIE  :: 
0AMENII si VIATA
-
Mergi direct la: